Początki dziecka w żłobku - co warto wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Początki dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?

 Początki dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu

Rzadko sytuacja rodzinna lub ekonomiczna pozwala rodzicom zajmować się dzieckiem bez konieczności pomocy z zewnątrz. Jeśli rodzice nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie niani, a babcia mieszka daleko, decydują się posłać maluszka do żłobka. Jakie są najczęstsze obawy rodziców przed oddaniem dziecka do klubiku, i z czego powinna składać się wyprawka do żłobka?

Oddanie dziecka do żłobka zawsze jest ogromnym przeżyciem - i dla rodziców i dla malucha. Utarło się, że żłobek jest „złem koniecznym”- bo tylko mama potrafi odpowiednio opiekować się swoim, małym dzieckiem. Co jednak mają zrobić rodzice, których sytuacja ekonomiczna zmusza np. mamę do szybkiego powrotu do pracy, najbliższa rodzina mieszka w innym mieście, a opiekunka jest zbyt kosztowną opcją? Są też zawody, w których długa przerwa sprawia, że trudno wrócić na swoje stanowisko i kobieta nie chce rezygnować z pracy. Wtedy rozwiązaniem jest żłobek.

Obawy dotyczące żłobka: czy istnieje żłobek idealny?

Czy istnieje żłobek idealny? Na to pytanie nie odpowiemy, ale z pewnością większość placówek zapewnia dzieciom wspaniałą opiekę. Należy tylko odpowiednio wcześniej zacząć przeglądać ofertę żłobków w swojej okolicy oraz opinie na temat poszczególnych placówek, by dokonać jak najlepszego wyboru.

Jakie są najczęstsze obawy i na co zwracać uwagę wybierając żłobek dla dziecka?

  • Długa rozłąka dziecka z mamą – w domu, zwłaszcza w pierwszym roku życia maluszka, są parą niemalże nierozłączną - przez 24 godziny na dobę. Mama reaguje na każde „zawołanie” dziecka, rozumie każdą jego minkę i rozróżnia płacz: ten kiedy coś boli, od tego, kiedy się nudzi albo oznacza głód lub mokrą pieluszkę. Czy w żłobku, tam gdzie jest gromadka dzieci, też tak będzie? Warto więc pytać, czy przynajmniej na początku mama będzie mogła spędzać czas z dzieckiem, by zdążyło się zapoznać z nowym otoczeniem pod czujną jej czujną opieką.

  • Zmiana rytmu dnia – niemowlę, które jest w domu drzemie wtedy kiedy ma na to ochotę – w zależności od wieku: czasem są to 3 drzemki w ciągu dnia, czasem 5 krótszych, czasem nawet 7, bez ustalonych pór w ciągu dnia. W życiu niemowlaka bywają też takie dni, kiedy jest marudny, ale nie potrafi zasnąć. Wtedy mama, która jest tylko dla niego, odkłada swoje zajęcia i cały czas poświęca dziecku. W żłobku takiej możliwości nie ma, jedna opiekunka zazwyczaj zajmuje się więcej niż jednym dzieckiem. Poza tym w niektórych żłobkach, warunkiem przyjęcia do placówki jest już „uregulowany” tryb życia z drzemkami o wyznaczonych porach dnia. Szukając żłobka warto więc pytać, ile osób będzie zajmowało się daną grupą dzieci oraz jak jest rozwiązany czas drzemek.

  • Obawa przed chorobami – małe dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconej odporności, przebywające w większej grupie osób niż w domu, są bardziej narażone na sezonowe infekcje i choroby wieku dziecięcego. Dobrze jest zapoznać się z regułami obowiązującymi w danej placówce - jak długo po chorobie dziecko powinno jeszcze zostać w domu, czy może przychodzić z niewielkim katarem itp.

  • Zmiana jedzenia – mama, która ma komfort opieki nad dzieckiem przez pierwsze 3 lata, może rozszerzać dziecku dietę we własnym tempie oraz dłużej karmiąc piersią. W chwili oddania dziecka do żłobka ta możliwość jest znacznie ograniczona. Poza tym w domu, mama może wybierać różne metody wprowadzania nowych potraw, np. stosując BLW, czyli podając dziecku potrawy o różnej konsystencji i stopniu przetworzenia. W żłobku maluch musi przystosować się do panujących tu reguł. Warto także zapytać czy żłobek jest w stanie zapewnić odpowiednią dietę jeśli dziecko wykazuje nietolerancje lub alergie pokarmowe.

  • Rozwój w innym tempie – trudno powiedzieć, czy w lepszym czy gorszym, ale w grupie prawdopodobnie będzie mniej miejsca na indywidualność. Mimo wszystko większość dzieci świetnie odnajduje się między rówieśnikami, w naturalny sposób obserwując i naśladując różnorodne zachowania społeczne – dzielenie się zabawkami, korzystanie z nocniczka, przytulanie do opiekunki, pierwsze próby samodzielnego ubierania (w najstarszej grupie).

Wyprawka do żłobka: lista rzeczy potrzebnych do żłobka

Zapadła decyzja o posłaniu dziecka do żłobka. Jak się więc do tego wydarzenia jak najlepiej przygotować oraz co powinna zawierać wyprawka do żłobka?

Przygotowaiśmy listę potrzebnych akcesorów, które w żłobku moga się okazać niezbędne:

Czasem zdarza się, że rodzice skomponują wyprawki do żłobka składające się z bardzo podobnych lub identycznych rzeczy. Warto je w takim razie podpisywać, aby się nie pomyliły – dobrym rozwiązaniem są wszywki i naklejki.

Partnerem artykułu jest 5.10.15.