Po jakim czasie widać efekty prostowania zębów? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Po jakim czasie widać efekty prostowania zębów?

Po jakim czasie widać efekty prostowania zębów?

Autor zdjęcia/źródło: pexels.com

Aparat ortodontyczny zakłada się po to, by po czasie móc cieszyć się pięknym i równo ustawionym uśmiechem. Takie zmiany nie zachodzą z dnia na dzień, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych wad zgryzu. Kiedy będzie można zauważyć pierwsze efekty? Jak długo potrwa całe leczenie ortodontyczne i od czego to zależy?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Najpierw warto zrozumieć działanie aparatu ortodontycznego, dzięki czemu zrozumie się także potrzebny na to czas. Chociaż na rynku znaleźć można różne rodzaje aparatów, zdecydowana większość opiera swoje działanie na tych samych zasadach.

Aparaty ortodontyczne wywierają stały nacisk na zęby, dzięki czemu stopniowo naprowadzają je na właściwe dla nich pozycje. Nacisk ten jest kontrolowany – tylko zęby ustawione niewłaściwe poddaje się jego działaniu. Musi on także prowadzić je we właściwym kierunku.

Zęby to struktury kostne, które przesuwają się bardzo powoli. Nie warto jednak sztucznie przyspieszać tego procesu. Powolne prostowanie zębów okazuje się skuteczniejsze i trwalsze, a także bardziej komfortowe dla pacjenta. Przy zbyt dużym nacisku na zęby może on odczuwać dyskomfort, ich nadwrażliwość i przejściowy ból.

Kiedy można zauważyć pierwsze efekty?

Leczenie ortodontyczne trwa przynajmniej kilka miesięcy, a czas ten zawsze planowany jest indywidualnie. Każdy, kto decyduje się na noszenie aparatu, wyczekuje jednak pierwszych zauważalnych efektów już po kilku tygodniach. Kiedy rzeczywiście można je zaobserwować?

Ortodonta, który dokładnie obejrzy stan uzębienia, zauważy zmiany ustawienia zębów już po pierwszym miesiącu leczenia. Dla samego pacjenta efekty mogą one nie być aż tak widoczne, jednak z pewnością zaobserwuje on zmiany w ciągu trzech pierwszych miesięcy korzystania z aparatu.

Tradycyjne aparaty a nakładki prostujące

Charakterystyczny wygląd tradycyjnych aparatów, wiążące się z nimi ograniczenia i niewygoda nie zachęcają do rozpoczęcia leczenia? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ortodonta Wrocław”, żeby szybko przekonać się, że opcji jest znacznie więcej.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne należy nosić zwykle od 12 do 24 miesięcy. Czas ten może być nieco dłuższy w przypadku zaawansowanych wad zgryzu.

Nie chcesz spędzać wielu miesięcy z niewygodnym i nieestetycznym aparatem? Wybierz przezroczyste nakładki prostujące. Są one tworzone na indywidualne zamówienie po dokładnym skanie 3D jamy ustnej, dzięki czemu idealnie pasują do kształtu i ustawienia zębów pacjenta. Nie odstają od ich powierzchni, nie podrażniają tkanki wewnątrz ust, a ponieważ zdejmuje się je przed jedzeniem i myciem zębów, nie utrudniają także tych czynności.

Nakładki przynoszą zwykle szybsze efekty prostowania zębów niż tradycyjne aparaty ortodontyczne. Leczenie z ich użyciem w wielu przypadkach trwa do 9 miesięcy.

Za całą masę ludzkich kompleksów odpowiada różnego rodzaju wada zgryzu a wygląd twarzy, który może nieco zmieniać się pod wpływem niewłaściwego ustawienia zębów, często tylko przyciąga do niej uwagę. Nakładki ortodontyczne są przezroczyste i całkowicie niewidoczne podczas noszenia, dzięki czemu możesz czuć się w nich pewnie. Co więcej, szybciej dostrzeżesz efekty leczenia, kiedy powierzchnia zębów nie jest zasłaniana przez konstrukcję aparatu.

Od czego zależy długość leczenia ortodontycznego?

Czas leczenia ortodontycznego to bardzo indywidualna kwestia. Żeby go poznać, umów się na darmową wizytę w celu wykonania skanu zębów i opracowania planu leczenia wraz z wizualizacją jego efektów. Bez konsultacji trudno będzie ocenić, jak długo musisz nosić aparat.

Na jakiej podstawie lekarz przewiduje długość całego procesu leczenia? Największe znaczenie mają wybrany rodzaj aparatu ortodontycznego oraz leczona wada zgryzu. Im bardziej jest ona zaawansowana, tym więcej czasu będzie potrzebne na ustawienie zębów we właściwej pozycji.

Na długość leczenia może mieć wpływ także konieczność wykonywania dodatkowych badań i zabiegów, a w przypadku ruchomych modeli aparatów – ich regularne stosowanie zgodnie z zaleceniami. Ruchomy aparat zakładany jest przez pacjenta, który powinien nosić nakładki prostujące przez minimum 22 godziny na dobę. Niestosowanie się do zaleceń lekarza wydłuża oczekiwanie na efekty, a także cały proces leczenia.