Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-03-11 13:36:22
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com
Jod wspomaga funkcjonowanie tarczycy, która jest gruczołem produkującym hormony. Dlatego nie tylko ona, ale również wszystkie gruczoły organizmu uzależnione są od odpowiedniego poziomu jodu. Niedobór jodu prowadzi do zakłócenia równowagi układu hormonalnego. Hormony tarczycy działają stymulująco na przemianę materii, tj. zwiększają syntezę białka oraz nasilają zużycie tlenu w komórkach. Hormony te decydują o prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka, dlatego jest on tak ważny w czasie ciąży.
Jod a ciąża
Stanem w którym szczególnie powinniśmy pamiętać o jodzie jest ciąża, kiedy to u kobiety ciężarnej wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Już w 12. tygodniu ciąży tarczyca płodu uruchamia własną syntezę hormonów, a potrzebny do tego jod pobiera z zapasów matki. Poza tym u kobiety ciężarnej wzrasta ilość estrogenów (hormonów kobiecych), które również wpływają na obniżenie ilości aktywnych hormonów tarczycy. Utrzymujący się niedobór jodu w czasie ciąży odbija się również na płodzie, u którego może także dochodzić do przerostu tarczycy, czyli wola wymagającego natychmiastowego leczenia już po urodzeniu. Duży niedobór jodu u matki może spowodować opóźnienie wzrastania i rozwoju mózgu u płodu.
Wpływ jodu na organizm
Jod wpływa bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Natomiast hormony tarczycy regulują nie tylko działanie samego gruczołu, ale również inne procesy organizmu. Odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływają pozytywnie na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny. Dzieciom jod zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój intelektualny, a nastolatkom odpowiedni rozwój fizyczny w okresie dojrzewania. Wpływa na koncentrację i jasność umysłu, wspomaga trawienie, dzięki czemu utrzymujemy stałą, prawidłową wagę ciała.
Niedobór jodu
Pierwszym objawem niedoboru jodu jest uczucie senności i brak energii. Podwyższa się również poziom cholesterolu, następują problemy z przemianą materii, trawieniem, obniża się odporność, przez co organizm staje się podatny na infekcje oraz nie radzi sobie ze stresem.
Niedobory jodu mogą prowadzić do takich chorób jak:
Jak uzupełnić niedobory jodu?
Jod do naszego organizmu jest dostarczany z pożywieniem i wodą. Dobrym źródłem jodu są owoce morza, ryby morskie oraz sól jodowana. Jednak nie każdy je lubi, a jeśli nawet to spożywa je sporadycznie, przez co do organizmu dostarczana jest zbyt mała dawka jodu. Również pobyt nad morzem nie zapewni nam wystarczającej dawki jodu. Głównie dlatego, że z powietrza jod wchłania się dużo słabiej, a nawet kilku tygodniowy pobyt jest zbyt krótki, aby uzupełnić powstałe wcześniej niedobory. Najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja szczególnie zalecana osobom mającym problemy z tarczycą oraz wymienionymi powyżej chorobami i dolegliwościami. Zalecana dzienna dawka spożycia jodu przez dorosłą osobę to 90 mikrogramów. Natomiast kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować 150 mikrogramów jodu dziennie. Przy zbyt małych dawkach tego składnika zawartych w produktach spożywczych najlepiej jest sięgnąć po odpowiedni suplement zawierający jod.
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki quiz'u ;-) Oto lista zwycięzców, do których zostaną przesłane nagrody!
aka, karolina25, mamadwojga, Joaśka35, Dunia, justyna_27, drewienko, gocha2323, Scarlett, patka9002, Marietteczka, magkwi, mama SzyMa, Czarnulka089, Ewelinkafilip
Nie wygrałaś /-eś? Nie martw się! Każdy z nas ma możliwość skorzystać z rabatu -10% na zakup suplementu Jodavit. Wystarczy wejść na stronę www.jodavit.pl i przy zamówieniu wpisać w polu kod rabatowy hasło „familie”.
Dla zwycięzców przygotowaliśmy 15 zestawów składających się z suplementu Jodavit oraz książek ,,Po co ten jod?”.
Suplement diety Jodavit to niepowtarzalna i ponadczasowa formuła. W skład Jodavitu wchodzą woda artezyjska i cztery sole jodu: jodek potasu, jodan potasu, jodek sodu oraz jodan sodu. Struktura jodu w Jodavicie jest bardzo zbliżona do struktury hormonów produkowanych przez tarczyce tj. T3 i T4, a ładunek dodatni jonów jodu ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu działa bakteriobójczo. Jodavit uzupełnia w 100% dzienne zapotrzebowanie organizmu na jod. W płynnej formie zawiera niepowtarzalną, opatentowaną kompozycję jodu w rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Ministerstwo Zdrowia dawce.
Z książki ,,Po co ten jod?” dowiecie się wszystkiego na temat jodu i jego wpływu na organizm człowieka i zachowanie dobrego zdrowia. Przeczytacie także czym grozi niedobór jodu i jak się objawia.
Konkurs trwa do 21 marca!
Quiz otworzy się po kliknięciu w powyższy link! Po prawidłowym rozwiązaniu quizu macie możliwość wygrania zestawu Jodavitu i książki. Wszyscy, którym nie uda się prawidłowo rozwiązać quizu w podsumowaniu otrzymają nagrodę pocieszenia. Warto więc rozwiązać quiz. Powodzenia!
Uwaga! Prosimy o wypełnienie danych adresowych w profilu użytkownika, ponieważ umożliwi nam to przesłanie nagrody. W przypadku nie posiadania danych w profilu zostaniesz pozbawiony szansy na wygraną.
Sponsorem konkursu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.