Plamy mongolskie u noworodka: co to takiego? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Plamy mongolskie u noworodka: co to takiego?

Plamy mongolskie u noworodka: co  to takiego?

Autor zdjęcia/źródło: Plamy mongolskie @pixabay

Co to są plamy mongolskie u noworodka i kiedy występują? Czy należy się ich obawiać? Jak postępować dzieckiem z plamami mongolskimi?

Jak wyglądają, czym są i kiedy mogą pojawić się plamy mongolskie na skórze niemowlaka? Czy zostają na całe życie? Wymagają dalszej diagnostyki lekarskiej? Jak pielęgnować skórę dziecka z plamami mongolskimi? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Co to są plamy mongolskie?

Plama mongolska to zazwyczaj nieostra (czyli bez wyraźnych krawędzi), „rozlana” forma zaciemnienia skórnego, w charakterystycznym odcieniu szaro-granatowym, sinoniebieskim, ciemnoniebieskim lub fioletowym (w zależności od karnacji). Zauważalna jest już w chwili narodzin dziecka lub w kilka dni po narodzinach. Występuje zazwyczaj w okolicy lędźwiowo-krzyżowej: na plecach,  pośladkach lub wewnętrznej stronie ud.

Kiedy występują plamy mongolskie u noworodka?

Plamy mongolskie nie są raczej spotykane u dzieci, których oboje rodziców jest rasy kaukaskiej (czyli przeważająco białej). Są praktycznie zawsze obecne u noworodków i małych dzieci z azjatyckiego kręgu kulturowego (Japonia – 99,5%).Pojawiają się również u dzieci, których oboje rodzice lub jedno jest przedstawicielem rasy afroamerykańskiej lub azjatyckiej. Zjawisko to dotyczy także dzieci, których co najmniej jeden z rodziców jest mulatem, lub miał mulata za przodka. U przedstawicieli odmiany białej spotykana w odsetkach (1-10%). Wtedy obecność plamy mongolskiej zazwyczaj świadczy o odległym wschodnioazjatyckim lub afrykańskim przodku.

Czy plamy mongolskie zostają na zawsze?

Na szczęście nawet rozległe plamy nie są powodem do wpadania w panikę. Są czymś zupełnie odmiennym od trwałych i obecnych przez całe życie człowieka znamion lub tzw. ”myszek”. Ten rodzaj przebarwień skórnych ma unikalną zdolność do samoistnego zanikania (tzw. inwolucji) w ciągu kilku pierwszych lat życia dziecka (zazwyczaj w ciągu 3 lat, najpóźniej przed okresem dojrzewania). Bardzo często stają się wyblakłe już w pierwszym miesiącu po urodzeniu.

Jak tworzą się plamy mongolskie?

Występowanie plam  mongolskich u dzieci rodziców z mieszanych kultur Wschodu i Zachodu powodowane jest kwestią czysto fizjologiczną, niezależną od niczego. Plama mongolska jest to nic innego jak nagromadzenie melanocytów (komórek barwnikowych) w jednym miejscu , w skórze właściwej, w pobliżu ścian naczyniowych. Nie zagrażają życiu ani zdrowiu dziecka. Nie wymagają żadnej dodatkowej diagnostyki czy pielęgnacji. Ot, jak to mówią, „taka uroda”.