Pierwsze dni po porodzie, jak o siebie zadbać? – doradza POŁOŻNA! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pierwsze dni po porodzie, jak o siebie zadbać? – doradza POŁOŻNA!

Stres związany z powrotem ze szpitala do domu wraz z naszym maleństwem jest rzeczą naturalną. Możemy go jednak załagodzić przygotowując się do tego faktu podczas ciąży - tłumaczy doświadczona położna Małgorzata Pastuszka.

Familie.pl:, Jakie czynności możemy wykonywać po powrocie do domu, a jakich unikać?

Małgorzata Pastuszka: Po powrocie do domu nie powinnyśmy dźwigać ciężarów. Prace domowe wymagające intensywnego wysiłku lub pozycji z uciśniętym brzuchem są niewskazane ( prac związanych z pochylaniem się do przodu, wymuszonej pozycji ciała, długiego stania). Bagatelizowanie tych zaleceń może spowodować trwałe obniżenie mięśni miednicy mniejszej i więzadeł macicy, co w konsekwencji prowadzi do zmian wypadowych narządów rodnych oraz niedotrzymania moczu. 

Familie.pl: Jak dbać o swoje ciało po porodzie? Na co szczególnie zwracać uwagę? W jakich przypadkach wrócić do lekarza?

Małgorzata Pastuszka: Ciało kobiety po porodzie ulega dynamicznym zmianom. Zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Już podczas ciąży możemy zadbać o to by nie tworzyły się nam rozstępy w okolicach piersi i brzucha za pomocą odpowiednich preparatów. Kontynuacja tego po porodzie jest bardzo wskazana. Dbanie o higienę osobistą sprzyja szybszemu gojenie się zarówno krocza po porodzie naturalnym jak i gojeniu się rany na brzuchu po cięciu cesarski.

Bezwzględnie należy skontaktować się z położną lub lekarzem w przypadku:

  • Pojawia się silnego krwawienia po kilku dniach po porodzie, które nasili się i zawiera duże skrzepy może świadczyć to o tym, że w macicy pozostały fragmenty błon płodowych.
  • Odchody z dróg rodnych mają brzydki zapach.
  • Pojawia się silna gorączka.
  • Pojawienie się bolesnego zgrubienia w okolicy odbytu, który może być charakterystyczne dla żylaków odbytu powodujących dyskomfort przy oddawaniu stolca.
  • Jeśli nagle w piersi mimo zastosowania okładów i odciągania pokarmu pojawia się bolesny, gorący guzek. Może to świadczyć o pojawieniu się ropnia. W takim przypadku, aby utrzymać laktację pomóc może tylko wczesna interwencja położnej lub lekarza.

Familie.pl:, Jakie znaczenie ma dieta zaraz po porodzie?

Małgorzata Pastuszka: Odżywianie kobiety w okresie połogu a co za tym idzie i laktacji ma ogromny wpływ zarówno na jej zdrowie, jak i zdrowie maluszka.

  1. Wzrasta zapotrzebowanie energetyczne na około 500 kalorii.
  2. Dieta mamy powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona.
  3. Powinna zawierać mięso, ryby, sery, jaja, owoce. I warzywa.
  4. Nie są wskazane w tym okresie cytrusy, które mogą źle wpływać na brzuszek naszego dziecka.
  5. Ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Jest to sprawa indywidualna nie powinno się jednak wypijać mniej niż 1, 5 litra płynów.
  6. Wskazane są w tym okresie wszelkie herbatki laktacyjne, czysta woda mineralna niegazowana, soki z niską zawartością cukru.
  7. Kobieta w okresie połogu i laktacji powinna zawsze pamiętać o swoim posiłku, ponieważ racjonalne odżywianie daje jej siłę do działania i opieki nad dzieckiem.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Laura1234
    Laura1234Ikona zgłaszania komentarza
    Nawet przed porodem używałam MAMA CARE Kurację dla zmęczonych nóg. Jest najlepsza - Polecam!
  • Awatar użytkownika Zadowolona mama
    Zadowolona mamaIkona zgłaszania komentarza
    Zastosujcie MAMA CARE Kurację dla zmęczonych nóg. Jest najlepsza - Polecam!
  • Awatar użytkownika Zadowolona mama
    Zadowolona mamaIkona zgłaszania komentarza
    Zastosujcie MAMA CARE Kurację dla zmęczonych nóg. Jest najlepsza - Polecam!