Ekonomia – czy pieluszki wielorazowe są opłacalne?
- Oszczędności. To był jeden z aspektów, który przesądził o zakupie pieluszek wielorazowych – przyznaje Monika, mama dwuletniego Aleksa, oczekująca na narodziny drugiego syna. - Korzystając z pieluszek wielorazowych można zaoszczędzić i to sporo. Ok, zgadzam się, że zakup kompletu pieluszek raz wkładów to nie mały koszt, ale i tak w porównywaniu do kasy jaką musielibyśmy wydać na pampersy to duża oszczędność – kwituje Monika. Ja zdecydowałam się na pieluszki MILA polskiego producenta – firmy Simed i jestem w pełni zadowolona.
Podsumujmy - załóżmy, że stawiamy na wygodę i inwestujemy w 10 pieluszek na początek (5 pieluszek z kieszonką oraz 5 otulaczy), doliczamy również koszt 20 wkładów chłonnych. Musimy być przygotowani na wydatek rzędu 430 zł. Zestaw wystarczy spokojnie na pierwsze 12 miesięcy życia dziecka – może zaistnieć konieczność dokupienia wkładu chłonnego lub wymiany pojedynczych pieluszek. Dla porównania używanie pampersów przez pierwszych 12 miesięcy życia dziecka to koszt 1500 zł.
- To, co przekonało mnie do pieluszek wielorazowych to, to, że rosną z dzieckiem. System napów pozwala dostosować rozmiar pieluszki do wieku dziecka. Dzięki czemu i Aleks i drugi synek będą mogli korzystać z tych samych pieluszek. To dla mnie duża wygoda, oszczędność czasu i co najważniejsze pieniędzy – zachwala pieluszki Monika.
Pieluszki wielorazowe – rozwiązanie dla każdego?
- Wybrałam pampersy z czystej wygody. Wydawało mi się, że z praniem pieluszek jest wiele pracy. Po pieluszki wielorazowe sięgnęłam dopiero, kiedy uczyliśmy Anulkę korzystania z nocnika. Pieluszki wielorazowe bardzo nam pomogły, mała szybko nauczyła się komunikować swoje potrzeby. Co więcej stwierdziłam, że pieluszki szybko schną i naprawdę korzystanie z nich nie wymaga większego zachodu. Przy kolejnym dziecku pieluszki wielorazowe wprowadzimy wcześniej – deklaruje Renata, mama Ani.
Korzystanie z pieluszek wielorazowych wymaga systematyczności. - Pieluszki wielorazowe uczą dyscypliny. Ale nie przesadzajmy. Przy małym dziecku i tak zwykle pierze się codziennie. Poza tym pieluszki naprawdę szybko schną. To nie to, co tetra za czasów naszej maleńkości – śmieje się Monika. - W podróży czy na spacerze też nie ma problemu. Są specjalne woreczki do których wkłada się zużytą pieluchę, szczelne zamknięcie i materiał nie uwalnia nieprzyjemnych zapachów – zapewnia mama Aleksa.
Pieluszki wielorazowe na zdrowie
Rozważając zakup pieluszek wielorazowych należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, najważniejszy – zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. Pieluszki i wkłady wykonane są z naturalnych, oddychających materiałów, dzięki czemu skóra dziecka ma zapewniony stały dostęp do powietrza i ma kontakt wyłącznie z naturalną, hipoalergiczną tkaniną.
Tradycyjne pieluszki jednorazowe, zwane potocznie pampersami, zawierają poliakrylany (wiążące wilgoć w żel), które negatywnie mogą wpłynąć na maluszka. Poliakrylany wykorzystywane były w produkcji tamponów, jednak już w latach 80. w USA zaprzestano ich stosowania, gdyż stwierdzono, że to właśnie poliakrylany są przyczyną (TSS) symptomu szoku toksycznego.
Artykuł powstał we współpracy z: