Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-22 13:29:23
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Haley Truong on Unsplash
Awokado zawojowało nasze stoły i potrawy. Ten owoc o łagodnym smaku i kremowej konsystencji zjadamy pod postacią Guacamole, past do kanapek, a także dodajemy do warzywno-owocowych smoothie. Coraz częściej dowiadujemy się, że ogromny wzrost popytu na awokado spowodował nietyczny sposób uprawy, wyzysk rolników i degradację środowiska naturalnego. Dlatego podpowiadamy Wam 2 przepisy na pasty do kanapek i tostów, które nie zawierają awokado, a będą równie smaczne i zdrowe.
Tej pysznej pasty możny używać nie tylko do tostów i kanapek, ale też jak dip do warzyw. Zielony kolor i łagodny smak bobu sprawiają, że pasta do złudzenia przypomina tę z awokado.
Składniki pasty z bobu:
0,5 kg bobu
Ok. 70-80 ml oliwy z pierwszego tłoczenia, ale nie extra lub oleju rzepakowego (najlepszy jest olej jak najmniej wyrazisty w smaku)
2 szalotki
1-2 ząbki czosnku (to zależy od indywidualnych preferencji)
Sok wyciśnięty z limonki
Pół opakowania jogurtu naturalnego - może być kokosowy
Pół strączka zielonego chilli (lub więcej)
Sól, pieprz
Sposób przygotowania pasty z bobu:
Ugotuj bób w osolonej wodzie i jeszcze ciepły obierz z łupinek (świetnie nadaje się bób późniejszy, bardziej mączysty lub mrożony)
Zeszklij cebulkę (pilnuj, żeby się nie przyrumieniła)
Do blendera włóż wszystkie składniki i rozdrabniaj aż do uzyskania gładkiej masy. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj jogurt lub oliwę
Przełóż pastę do szklanego lub ceramicznego naczynia, wyrównaj powierzchnię i zalej ją cienką warstwą oliwy – zabezpieczy przed utlenianiem. Pastę przechowuj w lodówce.
Pasta z daktyli przypadnie do gustu dzieciom i tym, którzy lubią słynny krem czekoladowy, ale chcieliby zastąpić czymś nieco zdrowszym
Składniki pasty z daktyli:
0,5 kg suszonych daktyli
60-70 ml wody mineralnej
10g mielonego cynamonu
Jak przygotować pastę z daktyli:
Zalej daktyle wodą, zostaw na ok. 2 godziny, a następnie w tej samej wodzie gotuj je ok. 30 minut (pod przykrywka). Daktyle powinny się rozpadać, sprawdzaj więc w czasie gotowania, czy ten proces nie zaczął się wcześniej lub może trzeba go wydłużyć. Jeśli masa jest zbyt gęsta dolej wody, jeśli za rzadka, gotuj jeszcze przez chwilę bez pokrywki.
Ugotowane daktyle zblenduj, cynamon dodaj, kiedy zacznie się robić masa. Opcjonalnie możesz dodać odrobinę kakao.
Pastę z daktyli przechowuj w szklanym, zamykanym naczyniu w lodówce (raczej długo tam nie pobędzie - smakuje tez prosto ze słoika).
Inspiracja: olgasmile.com
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.