Organizacja wesela krok po kroku – praktyczne wskazówki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Organizacja wesela krok po kroku – praktyczne wskazówki

Organizacja wesela krok po kroku – praktyczne wskazówki

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Organizacja wesela wymaga podjęcia wielu decyzji i zadbania o szczegóły. Narzeczeni muszą zgrać mnóstwo rzeczy oraz dopełnić niezbędnych formalności. Zaplanowanie uroczystości i przyjęcia jest stresujące oraz czasochłonne, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci to dość trudne zadanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, organizując przyjęcie!

Niezbędne dokumenty do ślubu

Na rok/dwa lata przed uroczystością powinniście zdecydować, czy chcecie wziąć ślub cywilny, kościelny, konkordatowy czy humanistyczny. Jeśli zdecydowaliście się na pierwszą możliwość, wybierzcie się do USC nie wcześniej niż 6 miesięcy, a najpóźniej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością. By zarezerwować termin, należy mieć ze sobą dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Wdowa/wdowiec potrzebuje również aktu zgonu małżonka, a rozwódka/rozwodnik – odpis wyroku sądu potwierdzający rozwód. Jeśli chcecie wziąć ślub kościelny lub konkordatowy, powinniście przedstawić w kancelarii parafialnej następujące dokumenty:

  • dowody osobiste,
  • metryki chrztu,
  • świadectwo bierzmowania,
  • zaświadczenie o spowiedzi,
  • świadectwo ukończenia katechizacji,
  • zaświadczenie o zapowiedzi w parafii pana młodego,
  • potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.

Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu?

Wiele par rozpoczyna przygotowania 1–2 lata przed ślubem. W ten sposób mogą spokojnie zarezerwować salę, a także rozglądać się za fotografem, kamerzystą, DJ-em lub zespołem. Jednaknależy pamiętać, że sezon ślubny trwa od maja do końca września. Jeśli zależy Wam na konkretnej dacie, powinniście go zarezerwować z 3–4-letnim wyprzedzeniem. Zastanawiacie się, czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? Istnieje taka możliwość, ale zdarza się to rzadko. Jednak zawsze warto spróbować. W tym celu powinniście złożyć wniosek do biskupa, w którym przedstawicie mocne argumenty. 

Jak wybrać suknię ślubną?

Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej? Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, na pierwszą wizytę umów się 6–9 miesięcy przed uroczystością. Zadbaj o to, żeby kreacja była gotowa na miesiąc przed planowaną datą ślubu. W ten sposób spokojnie zajmiesz się innymi sprawami. Asymetryczne suknie ślubne przypadną do gustu odważnym pannom młodym. Jeśli cenisz prostotę, zwróć uwagę na skromną, koronkową kreację. Subtelna koronka może pokrywać całą sukienkę, ale nierzadko pojawia się tylko na plecach, rękawach lub dekolcie. Jeśli bierzesz ślub w okresie jesienno-zimowym, poszukaj sukni z długim rękawem. Poczujesz się w niej elegancko i szykownie, a przy tym nie zmarzniesz. W chłodny dzień zarzuć na ramiona etolę, futerko, sweterek lub płaszcz. 

Wymarzona kreacja dla Panny Młodej

Jeśli organizujesz przyjęcie zaręczynowe lub poprawiny, zwróć uwagę także na suknie wieczorowe. Możesz wybrać długą kreację z piórami, cekinami lub cyrkoniami. Chcesz pochwalić się długimi i zgrabnymi nogami? W takim razie wybierz zmysłową sukienkę z rozcięciem. Suknie są dostępne w różnych kolorach i fasonach, dzięki czemu dopasujesz je do swojego typu urody i figury. 

Zbiór wskazówek dla Pary Młodej

Należy podkreślić, że nawet organizacja kameralnego wesela nie powinna spoczywać na barkach jednej osoby. Ustalcie, czy rodzina lub przyjaciele przyjdą Wam z pomocą, a może skorzystacie z usług wedding plannera? Jasny podział obowiązków pozwoli uniknąć kłótni przed ślubem. Zanim umówicie się na oglądanie sali, zastanówcie się, na ile osób chcecie zorganizować wesele. To idealny moment na zaplanowanie budżetu. Uzgodnijcie, czy sami będziecie pokrywać wydatki weselne, czy ktoś Wam pomoże. W ten sposób zawęzicie pole poszukiwań, a przy okazji unikniecie rozczarowań, gdy znajdziecie wymarzoną salę, ale nie będziecie mogli sobie na nią pozwolić. Oprócz tego pomyślcie, czy wybrany lokal pasuje do motywu przewodniego przyjęcia.

Jeśli goście przybywają z daleka, powinniście zarezerwować dla nich nocleg. Wiąże się to z dużymi kosztami, ale w ten sposób pokażecie najbliższym, że dbacie o ich potrzeby. Oprócz tego zapytajcie, czy dojadą swoimi samochodami, czy też chętnie skorzystaliby z autokaru.

Organizacja ślubu i wesela – liczą się szczegóły

Zaproszenia ślubne powinny pasować do charakteru uroczystości i wesela, dzięki czemu wprowadzą gości w odpowiedni klimat. Warto je wręczyć przynajmniej z 2–3-miesięcznym wyprzedzeniem, w ten sposób Wasi najbliżsi będą mogli spokojnie się przygotować. Wręczanie obrączek to jeden z najważniejszych momentów ceremonii, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę uroczystości. Poszukajcie eleganckiego pudełeczka, które je wyeksponuje, a przy tym będzie wspaniałą pamiątką.

Niezależnie od tego, czy po ślubie będziecie wychodzić z kościoła lub urzędu, pomyślcie o tym, aby goście obsypali Was płatkami róż, monetami, ryżem lub aromatycznymi ziołami. Jednak pamiętajcie, żeby wcześniej zapytać księdza, bądź urzędnika, czy istnieje taka możliwość.

Co podarować rodzicom na weselu?

Jakie prezenty dla rodziców na ślub wybrać? Upominek powinien pasować do stylu uroczystości oraz do charakteru i zainteresowań naszych bliskich. Możesz im podarować:

  • apaszkę i krawat,
  • broszkę i spinki do mankietów, 
  • personalizowane kieliszki do wina, 
  • zegarki z grawerem,
  • bilety na wycieczkę zagraniczną,
  • ekskluzywny zestaw szachowy,
  • medale lub statuetki za rolę najlepszej mamy i taty.

Zastanawiacie się, jak podziękować rodzicom za trud włożony w Wasze wychowanie? Możecie zadedykować im piosenkę, wyświetlić na rzutniku wspólne zdjęcia lub wzruszający film.