(Opieka nad chorym dzieckiem w szpitalu@pixabay.com)
Przygotuj rzeczy dla dziecka do szpitala, ale także i dla siebie. Zapakuj kapcie, szlafroczek, piżamkę i przybory toaletowe oraz pluszaki i książeczki. Weź także ulubioną poduszeczkę lub kocyk malucha. Zapakuj także kilka rzeczy, które złagodzą malcowi surowe szpitalne życie i pozwolą choć na chwilę zapomnieć o tym, że nie jest w domu. Dla ciebie wystarczą wygodny dres i legginsy. Gdy już będziecie na miejscu zorientuj się gdzie jest łazienka i kuchnia do przyrządzania posiłków. Przygotuj się na to, że w większości polskich szpitali nie ma łóżek dla rodziców. Musisz liczyć się z tym, że spać będziesz w śpiworze na szpitalnej podłodze.
Szpitalna codzienność
Jeśli dziecko nie musi leżeć w łóżku, może skorzystać z sali do zabaw. Starsze dzieci podczas dłuższego pobytu w szpitalu maja możliwość nauki. Jednak, gdy dziecko nie może nawet na chwilę opuścić oddziału, podczas wizyty kogoś z bliskich postaraj się zapewnić wam wszystko, czego potrzebujecie.
Co jednak jest najważniejsze?
Najważniejszy jest dobry kontakt z lekarzem. Pytaj go nawet o najdrobniejsze szczegóły. Powinnaś też wiedzieć, co powiedzieć dziecku. Musisz mu wytłumaczyć dlaczego jest w szpitalu i co się z nim dzieje. Podstawą jest mówienie prawdy i żeby dziecko cię zrozumiało. Jeżeli tego nie potrafisz poproś o pomoc lekarza.
Gdy jednak nerwy ci nie odpuszczają, a szpitalne życie dodatkowo dołuje, zastosuj kilka zasad, które pozwolą ci łatwiej przebrnąć przez ten ciężki okres.
- Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem, towarzysz mu podczas zabiegów. Pamiętaj, że izolacja i brak informacji są czynnikami zwiększającymi stres
- Jeśli pobyt dziecka w szpitalu się przedłuża, masz do czynienia z poważną chorobą i nie możesz opanować swojego zdenerwowania, skorzystaj z pomocy szpitalnego psychologa
- Wspomagaj szpitalne posiłki dziecka domowym prowiantem. Oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
- Zanotuj nazwisko lekarza prowadzącego. Tylko on będzie ci udzielał dokładnej informacji o stanie zdrowia dziecka, zabiegach i leczeniu. To on podejmuje decyzje o diecie dziecka, dodatkowych badaniach czy ewentualnej przepustce.
Poznaj swoje prawa
- Masz prawo do przebywania z dzieckiem non stop szpitalu, również w nocy.
- Masz prawo do informacji o wszystkim co dzieje się z dzieckiem. Na co choruje i jak jest leczone? Jak wygląda badanie lub planowany zabieg? Obowiązek udzielania Informacji dotyczy lekarza i pielęgniarek.
- Masz prawo wglądu do dokumentacji choroby. Możesz ją na własny koszt skserować i zabrać ze sobą.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Co zabrać do szpitala na poród? – SPRAWDZONA LISTA!>>Jakie badania przed ciążą?