Opublikowany przez:
Kasia P.
2017-06-30 13:45:39
Autor zdjęcia/źródło: Freepik.com
Nie musisz z dnia na dzień stać się chemicznym ascetą. Ważne jest jednak pobudzenie wyobraźni w tym temacie, bo gdy dzieci więcej czasu spędzają w domu, tym więcej mają nietypowych pomysłów na psikusy i zabawy, które nie do końca są bezpieczne. Jak wiadomo samo mówienie nie wystarczy, bo zakazany owoc jest jeszcze bardziej ciekawy! Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie chemikalia goszczą w naszych domach, a ukrywają się w zwykłych produktach i wyglądają niewinnie.
Jest to znany czynnik rakotwórczy. Mało kto wie, że tak lubiany przez dzieci ryż zawiera zarówno arsen organiczny, jak i nieorganiczny. Warto zatem wybierając ryż, zwrócić uwagę na to jaką drogę do nas przebył. Bardzo ważne jest także odsączanie ugotowanego ryżu z wody.
Kolejny czynnik rakotwórczy, który może ponadto powodować reakcje alergiczne. Znajdziesz go w niektórych chusteczkach dla niemowląt, preparatach ułatwiających prasowanie, czy kosmetykach. Dlatego warto czytać, czy na etykietach kosmetyków pojawiają się: quaternium 15, bronopol (także jako 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol), diazolidinylomocznik, hydraminę DMDM, imidazolidinylomocznik i hydroksymetyloglicynian sodu.
Osłabia rozwój neurologiczny, a ostatnio mówi się także o jej wpływie na pojawienie się ADHD. Znajdziemy ją w dużych, drapieżnych rybach i starych termometrach. Warto unikać takich ryb jak: miecznik, rekin, makrela królewska oraz owoce morza Kobiety w ciąży powinny też zwracać uwagę na ilość tuńczyka w diecie. Stary termometr koniecznie wymień na nowszy model.
BPA wpływa na rozrodczość i hormony. Dzięki BPA plastik jest bardziej elastyczny. Uważaj na ten składnik wybierając butelkę czy kubek dla dziecka. Poważni producenci już dawno nie używają tego dodatku, choć nadal można go znaleźć w wyściółce puszek na napoje, płaszczach przeciwdeszczowych, plecakach, zasłonach prysznicowych, czy nadmuchiwanych zabawkach. Pamiętaj by nie podgrzewać butelek , czy pojemników plastikowych w mikrofalówce >>
Wpływa na umiejętności motoryczne, uczenie się i pamięć. Środki zmniejszające palność (PBDE) są niemal wszechobecne w meblach tapicerowanych, takich jak kanapy, poduszki, materace i wykładziny dywanowe. Ponieważ związki chemiczne nie są związane z pianką, mogą się uwolnić w kurzu w miarę starzenia się mebli. PBDE najprawdopodobniej znajdują się w produktach z pianki poliuretanowej wyprodukowanych przed 2005 r. Są one również obecne w niektórych urządzeniach elektronicznych. Pamiętaj by dziecko nie umieszczało w ustach pilota, czy telefonu komórkowego, a bardzo stare meble w końcu warto wymienić.
Jakiejś substancji zabrakło w moim zestawieniu? Być może masz na myśli wszechobecne pestycydy, ale o tym, że ważny jest wybór warzyw i owoców, a także ich mycie >> pisaliśmy nie raz. Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!