Autor zdjęcia/źródło: Odmrożenia pierwsza pomoc @ 123RF
Odmrożenia - pierwsza pomoc jest w tym przypadku natychmiastowa. Takie uszkodzenia skóry, które powstały w wyniku działania na nią niskiej temperatury to stan, w którym dochodzi do zamarznięcia niektórych tkanek organizmu i wytworzenia się w ich obrębie kryształków lodu, trwale uszkadzających mniejsze naczynia krwionośne. Nagromadzenie szczątków uszkodzonych tkanek prowadzi do nieprawidłowego krążenia krwi, a to skutkuje obumieraniem komórek wskutek niedotlenienia. Zatem czujemy chłłód, a czasem nawet także przeszywający ból. Na szczęście wiemy jak sobie w takich przypadkach radzić!
Ciężkość odmrożenia określa się w czterech stopniach:
- I stopień -przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi w skórze, ból, często silny, bladość lub sino-czerwone zabarwienie skóry, obrzęki, pieczenie i świąd skóry.
- II stopień - pojawiają się na skórze pęcherze z płynem surowiczym,
- III stopień – martwica powierzchowna skóry,
- IV stopień – martwica głęboka, której ulegają np. palce, uszy lub nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.
Na szczęście w naszym przypadku mamy zwykle do czynienia jedynie z pierwszym stopniem odmrożenia, co nie oznacza jednak, że możemy je ignorować. Szczególnie u dzieci problem może wiązać się z wieloma powikłaniami. Zatem do odmrożeń wogóle nie powinno się dopuszczać, ale jak sobie z nimi radzić? W lżejszych przypadkach niska temperatura, wiatr i duża wilgotność powietrza, mogą spowodować odmroziny i wówczas narażone na zimno części ciała stają się czerwone, bolesne i obrzęknięte. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są skóra oraz mięśnie dłoni i stóp, oraz uszy, nos i policzki.
Odmrożenia są bardzo trudne w leczeniu. Dlatego też, jeśli musimy przebywać na powietrzu w czasie dużego mrozu - zwłaszcza, gdy towarzyszy mu silny i porywisty wiatr - pamiętajmy o kilku prostych zasadach:
- nośmy ciepłą bieliznę, wełniane skarpety, ocieplane buty, wełniane rękawice i nakrycie głowy – 30% ciepła organizmu traci się przez odsłoniętą głowę,
- chrońmy skórę rąk i twarzy specjalnymi kosmetykami – tłustymi kremami i maściami,
- ograniczmy czas przebywania na zimnie do koniecznego minimum,
- utrzymujmy krążenie krwi, poruszając się – nie stójmy w miejscu,
- starajmy się stać w miejscu osłoniętym od wiatru lub choćby „tyłem” do wiatru,
- ogrzewajmy palce rąk, krzyżując ramiona i umieszczając dłonie pod pachami,
- nie rozcierajmy ciała śniegiem, bo to przyspieszy odmrożenie,
- nie pijmy napojów alkoholowych podczas przebywania na zimnie lub przed wyjściem na mróz,
- pamiętajmy, że zwiększenie wrażliwości na zimno powodują – leki uspokajające, przeciwdepresyjne, nasenne, a także oprócz alkoholu – tytoń, narkotyki, głód, odwodnienie oraz zmęczenie.
Szczególnie należy uważać, jeśli cierpi się na niektóre choroby przewlekłe. Wiele z nich zwiększa podatność organizmu na uszkodzenia ciała spowodowane zimnem. Są to niedokrwistość, alkoholizm, miażdżyca tętnic, choroba wieńcowa, niewydolność krążenia oraz cukrzyca.
SPRAWDŻ DOMOWE SPOSOBY NA ODMROŻENIA >>