Opublikowany przez: monika.g 2015-10-09 15:40:52
Pierwsze ruchy dziecko zaczyna wykonywać już w 7. tygodniu ciąży, ale jest wtedy wielkości ziarenka groszku, więc jeszcze nie poczujesz uderzeń jego maleńkich piąstek ani nóżek. Im maluszek starszy tym zaczyna kopać mocniej i częściej. Oboje rodzice nie mogą się doczekać tych pierwszych i kolejnych ruchów dziecka. Mama może je poczuć już ok. 4. miesiąca ciąży, tata musi poczekać na to 1-2 miesiące dłużej.
(Pixabay.com @ Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży)
Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży – kiedy poczuję pierwsze ruchy?
Większość ciężarnych pierwsze ruchy dziecka wyczuwa między 16. a 22. tygodniem ciąży. Gdy jesteś szczupła lub to twoja kolejna ciąża możesz poczuć je wcześniej, bo znasz już to uczucie. Jeśli to twoja pierwsza ciąża odczujesz je trochę później, gdy będą już na tyle wyraźne, że nie będziesz miała problemów z odróżnieniem ich od ruchu jelit.
Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży - Jakie to uczucie?
Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka w ciąży to sprawa indywidualna. Na początku łatwo pomylić je z ruchami jelit albo uczuciem głodu. Kobiety opisują je jako bulgotanie, łaskotanie, przelewanie się, lekkie szarpanie, a nawet muśnięcia skrzydeł motyla lub ogonka małej rybki w brzuchu. Odczucia są różne i zwykle powtarzają się w kolejnych dniach z większą siłą. Im dziecko jest większe tym intensywniej będziesz odczuwać jego przeciąganie się, przekręcanie czy kopnięcia. Czasem może to sprawiać nawet ból.
Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży – w którym miejscu?
To gdzie dziecko kopie zależy od jego położenia. Do ok. 20 tygodnia kopniaki będą odczuwalne poniżej pępka, w dole brzucha. Wraz ze wzrostem macicy, ruchy dziecka poczujesz coraz wyżej, w okolicy pępka i nad nim. Zależy też czy dziecko kopie cię nóżką czy przeciąga się i dotyka rączkami lub główką.
Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży - Jak często?
Pierwsze ruchy będą dość rzadkie i nieregularne. Mogą się zdarzać co kilka dni o różnych porach. Jednak im dziecko będzie większe tym silniej i częściej jego ruchy będą odczuwane.
Jeśli uważasz, że dziecko rusza się zbyt rzadko możesz sprowokować je do ruchu. Zjedź coś słodkiego, cukier pobudzi maluszka. Potem połóż się na lewym boku i odpocznij. W czasie spoczynku łatwiej będzie ci skupić się na odczuwaniu ruchów dziecka.
Odczuwanie ruchów dziecka w ciąży – co może mnie zaniepokoić?
Gdy nie czujesz ruchów dziecka lub czujesz ich stanowczo za mało. Możesz je liczyć leżąc na lewym boku. Powinnaś wyczuć ok. 10 ruchów w ciągu godziny. Jeśli przez dwie godziny nie poczujesz żadnego ruchu, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że im większe dziecko i im bliżej porodu rusza się ono coraz rzadziej, bo zaczyna brakować mu miejsca. W trzecim trymestrze ciąży dziecko ma również fazy snu i czuwania, czasem może więc po prostu spać. Łatwo to zauważysz przez zmianę jego aktywności o określonych porach. Powtarzają się one cyklicznie według właściwego dla malucha rytmu. Po 28. tygodniu ciąży zaniepokoić cię może brak jakiejkolwiek aktywności dziecka przez dłużej niż 12 godzin lub jego zbyt intensywne ruchy, wiercenie się, mocne kopnięcia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.10.13 23:09
Bardzo przyjemne uczucie..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.