Autor zdjęcia/źródło: 123 RF @
Nie lekceważ wymiotów!
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu w dużej mierze zależy od stopnia jego nawodnienia, a co za tym idzie - od stężenia poszczególnych składników mineralnych o ładunku elektrycznym (tzw. elektrolitów) w płynach ustrojowych, krwi i moczu człowieka. Podczas wymiotów tracimy jednocześnie wodę oraz elektrolity (sód, potas itd.), co w praktyce oznacza, że stajemy się podatni na zaburzenia naturalnej równowagi wodno-elektrolitowej wynikające z odwodnienia tkanek.
W przebiegu odwodnienia pojawia się suchość w ustach, uczucie osłabienia, zaczerwienienie skóry oraz problemy z koordynacją ruchów. Nasza sprawność intelektualna obniża się, a ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych rośnie, ponieważ ciało broni się przed dalszą utratą płynów i elektrolitów poprzez zmniejszenie objętości wydalanego moczu.
Wymioty - leczyć czy przeczekać?
Przyjmowanie płynów pomiędzy kolejnymi wymiotami z reguły kończy się ich gwałtownym wydaleniem, dlatego odstawienie napojów na czas torsji może wydawać się dobrym pomysłem. Rezygnacja z nawadniania organizmu nie jest jednak wskazana - wręcz przeciwnie, dostarczanie wody i elektrolitów ma wówczas szczególne znaczenie, ponieważ zapobiega odwodnieniu ciała i poprawia samopoczucie chorego.
Warto uświadomić sobie, że picie wody lub innych napojów jest podstawowym elementem leczenia wymiotów. Najlepsze efekty przynosi spożywanie płynów o niskiej osmolarności, które faktycznie nawadniają tkanki i chronią przed groźnymi skutkami poważnego odwodnienia (śpiączka, a nawet śmierć). Do napojów godnych polecenia należą doustne płyny nawadniające (DPN), które dzięki zawartości elektrolitów pomagają odzyskać równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Preparaty tego typu są dostępne w różnych postaciach, opracowanych z myślą o poszczególnych grupach wiekowych:
- gotowe do spożycia doustne płyny nawadniające dla dzieci o przyjemnym, owocowym smaku (np. ORSALIT DRINK) chronią młody organizm przed niedoborem płynów i elektrolitów, zmniejszając tym samym ryzyko hospitalizacji dziecka na skutek odwodnienia; preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, po każdym epizodzie wymiotów;
- DPN dla dorosłych są dostosowane do potrzeb dojrzałego organizmu - w fazie nawadniania (pierwsze 3-4 godziny leczenia) chory przyjmuje określoną dawkę preparatu i mniejsze jego dawki po każdym ataku torsji; w fazie nawadniania podtrzymującego płyn nawadniający (np. ORSALIT dla dorosłych) jest spożywany tylko po ewentualnych wymiotach.
Jeśli mimo zastosowania odpowiedniego leczenia wymioty nie ustępują, a stan chorego zamiast poprawić się, ulega pogorszeniu, konieczna jest konsultacja z lekarzem.