Objawy depresji – jak nie przeoczyć ważnych symptomów? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Objawy depresji – jak nie przeoczyć ważnych symptomów?

Objawy depresji – jak nie przeoczyć ważnych symptomów?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Jesienna chandra, a może raczej objawy depresji? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy my sami, albo ktoś nam bliski bywa często przygnębiony?

Pogoda za oknem nie nastraja pozytywnie. Dni są krótsze, za oknami ciemno i szaro i zimno. Nic dziwnego, że wiele z nas skarży się na objawy jesiennej chandry, czyli zmęczenie, spadek nastroju, czy senność. Zdarza się jednak, że jesienna chandra okazuje się być czymś znacznie poważniejszym, a objawy depresji można łatwo przeoczyć – zrzucając je właśnie na pogodę za oknem, czy chwilowy gorszy nastrój.

Objawy depresji: kiedy warto zacząć szukać pomocy?

Depresja należy do grupy zaburzeń nastroju, które mogą mieć różne symptomy i objawy u różnych osób. Występują jednak w depresji objawy wspólne dla różnych jej aspektów, a z czasem staja się one tak wyraźne, że nie można wtedy już pomylić depresji z innymi chorobami i zaburzeniami nastroju.

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy depresji? Osoba dotknięta tym zaburzeniem nastroju zwykle doświadcza smutku i znacznego obniżenia nastroju, brak energii, zmęczenia, poczucia fizycznej i psychicznej bezsilności, trudności z koncentracją i pamięcią, zaburzenia odżywania, problemy ze snem (bezsenność, nadmierna senność, nocne wybudzanie się). Często dochodzi do tego poczucie bezsensu i bezsilność, mogą się również pojawić myśli samobójcze.

Depresja – jak ją leczyć?

Jeśli zauważymy u siebie, bądź u bliskiej nam osoby objawy epizodu depresyjnego powinniśmy koniecznie umówić się na wizytę u lekarza psychiatry, który oceni, czy mamy do czynienia z depresją. Być może okaże się, że to przejściowe trudności adaptacyjne lub chwilowe obniżenie nastroju. Jeśli jednak objawy utrudniają nam normalne funkcjonowanie, albo nie możemy sobie poradzić z rzeczywistością – konsultacja jest konieczna.

Nie są do końca znane przyczyny powstawania depresji – wskazuje się zarówno na czynniki społeczne, genetyczne lub uwarunkowania biologiczne. Leczenie depresji może odbywać się zarówno przy udziale farmakoterapii, jak i psychoterapii.

Nie zwlekajmy z kontaktem z lekarzem, jeśli przypuszczamy, ze nasze obniżenie nastroju może mieć znamiona depresji. Czas w tym zaburzeniu również odgrywa niezwykle istotną rolę.

CZYTAJ TEŻ
>> Jak pomóc dziecku w chorobie? Sprawdzone sposoby mam

>> Diagnoza ADHD u dorosłych - klucz do poprawy jakości życia