Objawy alergii u dzieci – jak je rozpoznać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Objawy alergii u dzieci – jak je rozpoznać?

Alergia u naszych pociesz pojawia się najczęściej między drugim, a trzecim rokiem życia. Chociaż bywa diagnozowana nawet u starszych niemowląt. Dlaczego tak ważne jest by alergię wziewną u dzieci leczyć? Jakie są przyczyny, objawy alergii u dzieci? W jaki sposób przebiega jej leczenie?

Co bardzo ważne, alergię wziewną u dzieci można leczyć. Jest to o tyle istotne, ponieważ alergia nie leczona może prowadzić do astmy. Jak podają lekarze: alergia jest jednym z pierwszych objawów astmy, dlatego tak ważne jest obserwowanie naszych pociech.

Jakie czynniki wpływają na alergię u dzieci?

Rozróżniamy dwa czynniki:

Zewnątrzpochodne (określane także jako sezonowe), czyli te z którymi nasza pociecha styka się na dworze – pyłki roślin (niektóre gatunki pleśni, pyłki traw oraz drzew).

Wewnątrzpochodne (określane również jako całoroczne), czyli te z którymi naszego dziecko styka się w domu – alergeny kurzu domowego, sierść zwierząt (np. psa, kota, świnki morskie, królika).

Jakie są pierwsze objawy alergii u dzieci?

Mogą wystąpić bardzo różne objawy alergii u dzieci, jednak co ważne, często jest mylona z przeziębieniem lub infekcją. Na co więc warto wrócić uwagę? Do najczęstszych objawów alergii u dzieci należą:

  • Częste, bardzo trudne do wyleczenia infekcje górnych dróg oddechowych u naszego malca,
  • Wciąż nawracający wodnisty katar,
  • Swędzący nos, a także drapanie w gardle
  • Częste kichanie
  • Suchy, męczący kaszel
  • Brak gorączki przy infekcjach
  • Napady duszności
  • Nerwowy sen, chrapanie,
  • Powtarzające się często zapalenie spojówek co prowadzi do załzawionych, swędzących oczu

Pamiętajmy, że rozwinięta, nie leczona alergia u dzieci może prowadzić do astmy.

Jak więc jest leczona alergia u dzieci?

Bardzo ważna jest wizyta u alergologa by mógł zdiagnozować alergię i ustalić na co nasze dziecko jest uczulone. Następnie ustalany jest schemat leczenia: lekarz ma do wyboru leki zapobiegawcze, a także łagodzące objawy krople do oczu, spreje do nosa, a także syropy. W sytuacji, gdy naszą pociechę łapią duszności, bardzo dobrze się sprawdzą inhalacje oraz wziewne sterydy. Co ważne, wszystkie te lekarstwa wydawane są na receptę i powinniśmy ściele podawać je dziecku, według wskazówek lekarza.

Szczepionki podjęzykowe? – alergia u dzieci

Szczepionki podjęzykowe, które występują w formie tabletek czy kropli, są obecnie najbardziej nowoczesną metodą leczenia alergii u naszych dzieci od 5. roku życia. Szczepionki podjęzykowe działają na zasadzie odczulania, której skuteczność i bezpieczeństwo jest potwierdzona klinicznie.


POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>