Bicie dziecka, a tym klapsy, są przemocą fizyczną i mogą podlegać karze. Klapsy są przestępstwem, co wynika z art. 207 Kodeksu Karnego (paragraf 1): „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Abstarchując już od tego, że coraz to nowsze badania wskazują, że karanie dziecka w ten sposób nie przynosi oczekiwanych efektów, a małemu człowiekowi może wyrządzić krzywdę na całe życie. Najnowsze badanie w tej kwestii zostało właśnie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Lancet
Klapsy mogą wyrządzić krzywdę dziecku i dodatkowo pogorszyć jego zachowanie
Autorzy badania przeprowadzili przegląd 69 badań przeprowadzonych w USA, Kanadzie, Chinach, Kolumbii, Grecji, Japonii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii, z którego jasno wynika, że kara fizyczna nie wydaje się z czasem poprawiać pozytywnego zachowania ani kompetencji społecznych dziecka. Stwierdzono również, że kary fizyczne, takie jak dawanie klapsów, są szkodliwe dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci.
Według przeglądu 69 badań przeprowadzonych w USA, Kanadzie, Chinach, Kolumbii, Grecji, Japonii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii kara fizyczna nie wydaje się z czasem poprawiać pozytywnego zachowania ani kompetencji społecznych dziecka. W przeglądzie opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie Lancet stwierdzono, że kary fizyczne, takie jak dawanie klapsów, są szkodliwe dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci.
Autorzy badania wykluczyli w swoich obserwacjach surowe kary fizyczne, które mogłyby zostać uznane za znęcanie się nad dzieckiem. Większość badań zdecydowanie wykazała znaczący negatywny wpływ bicia na wiele dziedzin rozwoju dziecka.
Okazało się bowiem, że klapsy i inne formy karania dzieci (13 z 19 badań) z czasem powodowały więcej uzewnętrznionych zachowań problemowych takich jak: zwiększona agresja, nasilone zachowania antyspołeczne i zwiększone zachowania destrukcyjne w szkole. Na taki skutek zachowania się dziecka po karze fizycznej nie miała również wpływu rasa, płeć, pochodzenie społeczne, czy uwarunkowania kulturowe.
Jedno z badań, przeprowadzone w Kolumbii w Ameryce Południowej, wykazało, że małe dzieci, które były karane fizycznie, miały mniejsze umiejętności poznawcze, niż te, które nie były karane fizycznie.
Okazało się też, że wraz ze wzrostem częstotliwości kar fizycznych, wzrosło prawdopodobieństwo przewidywania gorszych wyników w czasie – czyli złego zachowania.
Niektóre badania w przeglądzie wykazały też, że kary fizyczne zwiększają problemy z zachowaniem i oznaki zaburzenia opozycyjno-buntowniczego, które charakteryzuje się napadami złości, kłótliwymi i buntowniczymi zachowaniami i odmową przestrzegania zasad, złośliwością i mściwością.
Źródło:The Lancet ,CNN
CZYTAJ TEŻ >> 5 sposobów, jak ochłodzić malucha w upał