Naukowcy z University of British Columbia (UBC) oraz Harvard TH Chan School of Public Health poddali badaniu 150 tys. kobiet w Kanadzie. Wyniki badania opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Internal Medicine. Wynika z nich, że zbyt krótki odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia zarówno matki, jak i dziecka.
Zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę powoduje:
- podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu,
- niską masę urodzeniową dziecka,
- większą śmiertelność zarówno matek, jak i dzieci.
Badania wykazały, że ryzyko dla matki było większe dla kobiet po 35. roku życia. Natomiast ryzyko dla dziecka było najwyższe w przypadku kobiet pomiędzy 20 a 34 rokiem życia.
U kobiet pomiędzy 20 a 35 rokiem życia, które zaszły w kolejną ciążę 6 miesięcy po poprzednim porodzie ryzyko porodu przedwczesnego wynosiło 8,5 proc. Po 18 miesiącach zmniejszało się do 3,7 proc.
Co zaskakujące statystyki są korzystniejsze dla kobiet po 35 roku życia. W ich przypadku ryzyko powikłań przy zajściu w ciążę 6 miesięcy po poprzednim porodzie wyniosło tylko 1,2 proc., a po odczekaniu 18 miesięcy spadło do 0,5 proc.
Kiedy czas na kolejną ciążę?
Wiele kobiet się nad tym zastanawia i stwierdza, że nie ma na co czekać. Nie chcą, aby ich dziecko było jedynakiem, a im mniejszy odstęp między rodzeństwem tym lepiej. Dzieci wychowują się razem, łatwiej jest im się dogadać ze sobą, mają wspólne zabawki, potem tematy do rozmów i podobne zainteresowania.
Lekarze jednak przestrzegają przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę. Organizm kobiety musi mieć czas na zregenerowanie się po wymagającym dla niego czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Kobieta w tym czasie może mieć niedobory witamin i minerałów, które powinna uzupełnić przed kolejną ciążą, aby mogła się ona rozwijać prawidłowo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby od porodu do zajścia w kolejną ciążę minęło od 18 do 24 miesięcy. Z przytoczonych badań naukowców wynika, że nie trzeba czekać aż tak długo. Kolejna ciąża może nastąpić już po 12-18 miesiącach od porodu. Zależne jest to również od rodzaju porodu – panie po cesarce powinny poczekać dłużej niż kobiety rodzące naturalnie. Równocześnie naukowcy zaznaczają, że w badaniu wzięły udział tylko mamy z Kanady, więc nie wiadomo na ile zgromadzone dane są uniwersalne i mogą odnosić się do wszystkich kobiet.
ZOBACZ TAKZE: