Kto to neurotyk? Przytoczę bardzo ładną i krótka definicję, odnalezioną w internecie:
Neurotyk, człowiek mający skłonności do reakcji nerwicowych lub chory na nerwicę. (http://portalwiedzy.onet.pl/47823,,,,neurotyk,haslo.html).
A na temat neurotycznosci znajdziemy dobrze napisany artykuł w wikipedii:
Neurotyczność – w
psychologii oznacza cechę
osobowości polegającą na silnym niezrównoważeniu
emocjonalnym o charakterze
nerwicowym, niskiej odporności na
stres, skłonności do popadania w stany
lękowe. Przeciwieństwem neurotyczności jest równowaga emocjonalna.
Pojęcie to wprowadził Eysenck w teorii temperamentu PEN. Eysenck nie zdefiniował neurotyczności wprost, uznając ją raczej za korelacje między cechami.
Neurotyczność składa się z następujących cech:
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Neurotyczno%C5%9B%C4%87)
No to mamy ogólne pojęcie. Pora na kilka przykładów zachowań neurotycznych.
Ludzie, którzy muszą mieć zawsze rację, uważają, że nie powinni podlegać krytyce, doświadczać braku zaufania ani podejrzeń. Ci, którzy są opanowani, żądają władzy. Inni uzurpują sobie prawo do oszukiwania, a ich samych natomiast oszukiwać nie wolno. Ci, którzy obawiają się stawić czoło swym konfliktom, uważają się za uprawnionych do "ominięcia" swoich problemów. Osoba agresywnie eksploatująca innych, przeprowadzająca swoją wolę metodą zastraszania, uzna za głęboko niesłuszną propozycję uczciwej rozmowy na zasadach równości. Ktoś, kto jest arogancki i mściwy, z tendencją do obrażania innych, ale potrzebujący uznania, zasługuje w swoim mniemaniu na "nietykalność". Osoba separująca się od otoczenia uważa, że należy się jej "święty spokój".
Powyższe przykłady obrazują wymagania wysnuwane przez ludzi o skłonnościach neurotycznych na płaszczyźnie stosunków międzyludzkich.
I sami powiedzcie, czy takich ludzi nie jest pełno wśród nas?