Nawilżanie powietrza w domu - od czego zacząć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nawilżanie powietrza w domu - od czego zacząć?

Nawilżanie powietrza w domu - od czego zacząć?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie mat. promocyjne

Kiedy żyjemy bez niego, nie odczuwamy, że czegoś nam brak. Jeżeli jednak w końcu kupiliśmy nawilżacz powietrza do naszego domu, trudno uwierzyć, że wcześniej mogliśmy się bez niego obyć.

Dawniej na kaloryferach wieszano kamionki, które wypełniane były wodą. Dziś zastępują je bardziej higieniczne i wydajne urządzenia w postaci nawilżaczy. Dla niektórych to absolutny must have mający pozytywny wpływ na zdrowie oraz urodę. Dla innych zbędny wydatek. Dlaczego warto go mieć? Jak wybrać najlepszy sprzęt?

Czy nawilżacz powietrza jest ci potrzebny?

Zbyt suche powietrze w domu to bardzo częsty problem, szczególnie w okresie grzewczym. Poprzez bagatelizowanie go zwiększamy ryzyko zachorowań na infekcje dróg oddechowych. Mogą pojawić się też kłopoty z zatokami, pogarsza się stan naszej skóry oraz doświadczamy wysuszenia w okolicach oczu.

Podstawowe objawy, jakie możemy zauważyć, to:

  • przesuszona skóra,
  • przetłuszczające się włosy o suchych końcówkach,
  • zatkany nos,
  • spierzchnięte usta,
  • łzawiące oczy.

Najbardziej narażone na konsekwencje są dzieci. Maluchy chorują na nawracające zapalenia płuc, krtani, które to w pierwszych latach życia mogą być niezwykle niebezpieczne. W takich sytuacjach dodatkowe nawilżanie powietrza staje się wręcz koniecznością. Jeśli jakikolwiek z powyższych objawów dotyczy ciebie lub twoich bliskich, to znak, że warto rozważyć zakup nawilżacza.

Wybór nawilżacza powietrza – od czego zacząć?

Przede wszystkim, by mieć pewność, że twoje mieszkanie wymaga dodatkowego nawilżenia, warto najpierw zaopatrzyć się w tzw. higrometr, który sprawdzi poziom wilgotności powietrza. Optymalnie powinien się utrzymywać na poziomie 40-60%.

Weź pod uwagę obecność dzieci, zwierząt oraz metraż pomieszczenia, który będzie miał wpływ na to poziom wydajności sprzętu. Kwestią drugorzędną, a jednak zwykle dość istotną, staje się tutaj sam wygląd nawilżacza. Jest to na tyle duże urządzenie, że na pewno będzie widoczne, dobrze więc jeśli jego styl wpasuje się w resztę aranżacji wnętrza. Na szczęście producenci coraz częściej zwracają uwagę na tę kwestię, dlatego z łatwością znajdziemy niewielkie i dobrze wyglądające nawilżacze.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zanim jednak kupisz urządzenie do swojego domu, musisz wiedzieć, jakiego sprzętu potrzebujesz. Bez tego nie będziesz w stanie ocenić, czy spełni twoje oczekiwania.

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy nawilżaczy powietrza:

  • parowe – podgrzana woda paruje na pomieszczenie – wydajne, nie kosztują wiele, jednak są przy tym bardzo energochłonne i głośne;
  • ultradźwiękowe – ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody – pracują cicho, są energooszczędne, niestety wymagają regularnej wymiany kartridży i mogą drażnić zwierzęta;
  • ewaporacyjne – wypuszczają chłodną mgiełkę – energooszczędne, lecz i tu konieczną jest wymiana maty ewaporacyjnej raz na kilka miesięcy.

Dyson nawiżacz powietrza

Cichy nawilżacz powietrza 2w1, czyli wybieramy funkcje

Jak wspominaliśmy, na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, które poprawiają stan wilgotności powietrza. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Jeśli masz małe dziecko, dobrze, aby to był cichy oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym. To bezpieczny wybór, który opłaca się bardziej od kupowania dwóch osobnych urządzeń. Ciekawym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza Dyson, ponieważ pracują bardzo cicho, wypuszczają mgiełkę, która jest absolutnie pozbawiona grzybów i bakterii.

Zakup nawilżacza to nie jest mały koszt. Biorąc zaś pod uwagę, że dzięki niemu polepszy się powietrze, którym oddychają nasi najbliżsi i być może zmniejszy częstotliwość infekcji, warto skorzystać z możliwości, jakie daje dzisiejsza technika. Pamiętaj, że zapobieganie jest dużo tańsze od leczenia różnych dolegliwości.