Autor zdjęcia/źródło:
nauka pływania @ pixabay.com
Latem chętnie wybieramy się nad wodę z całą rodziną. Wcześniej jednak warto skorzystać z basenu, aby tam nauczyć się pływać i oswoić maluchy z wodą. Aby nauka pływania była bezpieczna zapoznaj siebie i dziecko z najważniejszymi zasadami korzystania z basenu.
Nauka pływania na basenie na pewno jest łatwiejsza i o wiele bezpieczniejsza niż w naturalnym zbiorniku wodnym jakim jest jezioro czy rzeka. Dlatego właśnie tam najlepiej jest rozpocząć swoją przygodę z pływaniem. Do basenu możesz zabrać już kilkutygodniowego maluszka, ale jeśli się tego obawiasz lepiej odczekaj kilka miesięcy, najlepiej do ukończenia przez dziecko 3-4 miesiąca życia. Wtedy maluch ma już większą świadomość swojego ciała, a jego ruchy nie są przypadkowe, potrafi nad nimi panować. Niemowlaki bardzo szybko uczą się pływać, bo w wodzie czują się jak w brzuchu u mamy. Jest im zdecydowanie łatwiej zaadaptować się w środowisku wodnym niż lądowym, dzięki temu, że przez pierwsze 9 miesięcy swojego życia pływały w wodach płodowych. Starsze dzieci również uwielbiają pluskanie się w wodzie i wyprawy na basen będą dla nich świetną rozrywką.
Nauka pływania – korzyści dla dziecka
- wzmocnienie mięśni – zwłaszcza rąk, nóg i pleców,
- nauka koordynacji ruchowej – co zapobiega wadom postawy i podnosi sprawność fizyczną,
- lepsza odporność dziecka na infekcje – ruch pobudza układ immunologiczny do lepszego funkcjonowania,
- dodaje pewności siebie – pływanie działa też na psychikę, leczy z lęków np. wywołanych przez strach przed utonięciem, wzmacnia poczucie własnej wartości. Poznawanie innych dzieci na basenie uczy dziecko kontaktów społecznych.
Nauka pływania – zasady bezpieczeństwa
Przede wszystkim na każdym basenie obowiązuje regulamin, którego należy ściśle przestrzegać. Zwraca on uwagę na stosowanie się do znaków nakazu, zakazu czy ostrzegawczych. Uwzględnia również stosowanie się do poleceń ratowników oraz zachowania ostrożności na przejściach, schodach czy przy wejściach do basenu.
- Przed wejściem na basen powinno się umyć pod prysznicem i przejść przez specjalne przejście z płynem do dezynfekcji stóp. Te same czynności należy wykonać wychodząc z basenu.
- Dzieci uczące się dopiero pływać korzystają z płytkich basenów, w których woda jest cieplejsza niż w basenie głębokim.
- Dziecko nie może zostać na basenie samo, bez opieki – ratownik interweniuje dopiero w sytuacji zagrożenia życia, nie może więc rozpraszać swojej uwagi pilnowaniem dzieci na basenie.
- Maluch nie powinien biegać na basenie – grozi to poślizgnięciem na śliskim brzegu basenu i upadkiem lub wpadnięciem do wody, co może być dla niego bardzo niebezpieczne.
- Dla niemowlęcia przeznaczone są specjalne wodoodporne pieluchomajtki do pływania. Warto ich używać, ponieważ są wygodne, stabilnie trzymają się pupy malucha i zabezpieczają ją przed dostaniem się chlorowanej wody do okolic intymnych, równocześnie chroniąc zawartość pieluszki przed wydostaniem się na zewnątrz, do basenu, z którego korzystają też inne osoby.
- Wchodź z dzieckiem do wody stopniowo – zacznijcie od zanurzenia stóp i nóg, a dopiero później całego ciała. Wtedy maluch będzie powoli oswajał się z wodą i jej temperaturą. Nie pozwalaj dziecku wskakiwać do basenu, bo stwarza ono w ten sposób niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Takie zachowanie może być przyczyną zderzenia się z kimś i spowodowania urazu.
- Kąpcie się z umiarem – pamiętaj, że organizm dziecka szybko się wychładza, dlatego gdy zauważysz, że na jego skórze pojawia się gęsia skórka, a usta sinieją i się trzęsą czas na opuszczenie kąpieliska.
Zachowanie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli całej Waszej rodzinie bezpiecznie i radośnie korzystać z uroków kąpieli na basenie, co dla dziecka będzie niesamowitą atrakcją. Dzięki temu również inne osoby przebywające na kąpielisku będą cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: