Konsekwencje pęknięcia krocza
Jeżeli jesteśmy zdecydowanymi przeciwniczkami nacinania krocza i nie chcemy się na nie zgodzić, warto wiedzieć czym może grozić pęknięcie krocza. Najczęściej dochodzi do rozdarć od pochwy do odbytu. Rodząc w pozycji na czworakach, zwiększamy prawdopodobieństwo, że pochwa pęknie w górę. Takie rozdarcie jest bardzo bolesne.
Podczas porodu może dojść do pęknięcia drugiego stopnia. Uszkodzeniu ulega wówczas skóra, mięśnie i tkanki głębokie pochwy. Najrzadziej dochodzi do pęknięcia trzeciego stopnia – uszkadzają się mięśnie i wewnętrzne ścianki odbytnicy. Tego rodzaju poważne pęknięcia i rany powinny zostać zszyte przez doświadczonego lekarza – najczęściej w znieczuleniu ogólnym.
Zobacz: Poród w filmach - najlepsze sceny
Jak można zapobiec nacięciu krocza?
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, aby uchronić się przed nacięciem krocza. Można w trakcie ciąży często masować miejsce między pochwą, a odbytem olejkami lub kremami z witaminą E. Zabieg taki sprawiają, że skóra w tym miejscu staje się bardziej nawilżona i elastyczna.
Najważniejsze jest jednak, aby podczas porodu i parcia główki dziecka na pochwę, rozluźnić mięśnie miednicy – odruchowo je natomiast napinamy. W tym celu warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Na rozluźnienie krocza, podczas porodu, pomagają również ciepłe okłady.
Przeczytaj: Podróże w ciąży - zakazane?