Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-03-20 16:34:55
Autor zdjęcia/źródło: materiał sponsora artykułu
Siedzący tryb życia i niezdrowa dieta przyczyniają się do wzrostu liczby osób chorujących na cukrzycę typu 2. Jej rozwój może przez długi czas nie dawać żadnych niepokojących objawów, jednakże w przypadku nieleczenia tej choroby trzeba liczyć się z ryzykiem poważnych komplikacji zdrowotnych. W profilaktyce cukrzycy pomocne okazuje się badanie glukozy, które polega na dokonaniu pomiaru stężenia tego cukru we krwi.
Nieprawidłowe wyniki mogą informować o podwyższonym ryzyku wystąpienia cukrzycy (stan przedcukrzycowy) lub o tym, że choroba zdążyła już rozwinąć się w organizmie. Na ich podstawie lekarz powinien podjąć decyzję o włączeniu leczenia bądź wykonaniu pogłębionej diagnostyki.
Oznaczenie stężenia glukozy we krwi powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowia. Zalecana częstotliwość zależy od wieku pacjenta oraz tego, czy występują u niego objawy, które mogą wskazywać na podwyższony lub obniżony poziom glukozy we krwi. Pacjenci ze stwierdzoną cukrzycą lub innymi schorzeniami, w przebiegu których konieczne jest monitorowanie poziomu glukozy we krwi, powinni wykonywać to badanie zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.
O badaniu glukozy powinny szczególnie powinny pamiętać osoby, u których występują czynniki sprzyjające rozwojowi cukrzycy. Należą do nich m.in.:
Badanie glukozy wykonuje się z próbki krwi pobranej od pacjenta. Prawidłowe wyniki można uzyskać jedynie po prawidłowym przygotowaniu się pacjenta do badania – należy być na czczo (8–14 godzin po ostatnim posiłku), a także stawić się na badania wyspanym i wypoczętym (optymalna pora na wykonanie badania to godziny poranne). Wymienione warunki są koniecznie do spełnienia, ponieważ poziom glukozy we krwi zmienia się po każdym spożyciu posiłku lub napoju oraz w wyniku aktywności fizycznej.
Wyniki badań glukozy warto zawsze skonsultować z lekarzem. W kontekście prawidłowej interpretacji wyników duże znaczenie ma wywiad medyczny z pacjentem, w czasie którego lekarz pozyskuje informacje dotyczące m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, występowania cukrzycy w rodzinie, diety czy trybu życia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.