Można już wykonać bilans zdrowia dziecka! W pierwszej kolejności 6-latki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Można już wykonać bilans zdrowia dziecka! W pierwszej kolejności 6-latki

Można już wykonać bilans zdrowia dziecka! W pierwszej kolejności 6-latki

Autor zdjęcia/źródło: Designed by drobotdean / Freepik

Pojawiły się nowe zalecenia dotyczące przeprowadzania badań bilansowych u dzieci w trakcie pandemii COVID-19. Badanie będzie dzielone na 2 etapy, a w pierwszej kolejności powinny być przyjmowane 6-latki.

5 maja 2020 pojawiło się nowe zalecenie Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, odnośnie przeprowadzania badań bilansowych u dzieci w trakcie pandemii COVID-19. Mając na uwadze Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 17 kwietnia 2020r. w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19, zalecający wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, zalecono uwzględnienie w realizacji opieki profilaktycznej nad dziećmi badań bilansowych, a w pierwszej kolejności - bilansów w czasie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego (tzw. bilans 6-latka).

Badania bilansowe w innych grupach wiekowych mają być realizowane w miarę możliwości organizacyjnych przychodni, mając na względzie, iż pierwszeństwo realizacji opieki profilaktycznej mają szczepienia (przede wszystkim najmłodszych dzieci) oraz bilanse 6-latków.

Bilans zdrowia dziecka, to okresowo wykonywane kompleksowe badanie lekarskie, które pozwala określić stan zdrowia malucha. Dzięki niemu można wyłapać na czas nieprawidłowości rozwoju i skutecznie im zapobiegać. Taka obowiązkowa wizyta u pediatry często jest także pomocna dla rodziców, którzy mogą zapytać o niepokojące ich w rozwoju dziecka sprawy, pomaga także zadbać o wykonanie obowiązkowych szczepień u dzieci.

W zależności od wieku dziecka, bilans zdrowia polega na kontroli stanu zdrowia, ocenie rozwoju psychoruchowego i zaobserwowaniu ewentualnych wad postawy oraz rozwoju uzębienia. Nieco inny jest bilans sześciolatka, w trakcie którego określa się zdrowotną dojrzałość szkolną – czyli, czy stopień rozwoju fizycznego, umysłowego i społeczno-emocjonalnego dziecka sprosta wymaganiom szkoły. Lekarz ocenia także mowę, bada słuch i poszukuje wad postawy.

Kiedy wykonuje się kolejne bilanse? Harmonogram

Bilans 0 – noworodka, 1-4 doba

Bilans na 1. rok życia

Bilans dwulatka

Bilans czterolatka

Bilans sześciolatka – wykonywany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki

Bilans dziesięciolatka

Jak ma wyglądać bilans zdrowia dziecka w okresie pandemii COVID-19? ZALECENIA

Na razie badanie bilansowe będzie dzielone, na dwie wizyty, między którymi nie powinien być czas przerwy dłuższy niż tydzień. Zaleca się też, aby w trakcie jednej wizyty w przychodni wykonać zarówno bilans zdrowia dziecka, jak i obowiązkowe szczepienia. Na bilans do poradni może z dzieckiem przyjść tylko jeden opiekun, który również musi być zdrowy (bez objawów koronawirusa).

Bilans zdrowia dziecka podzielono na etapy:

  1. teleporadę, podczas której należy przeprowadzić badanie podmiotowe oraz te elementy bilansu, które można omówić telefonicznie, wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2019 poz. 736 z późn. zm.)

Z uwagi na trwającą pandemię, elementem teleporady powinien być wywiad epidemiologiczny, który powinien zawierać pytania dotyczące ewentualnego ryzyka zarażenia koronawirusem, jak i ewentualnych objawów ostrej infekcji dróg oddechowych zarówno u dziecka jak i domowników.

Jeśli jakaś odpowiedź na pytania z wywiadu epidemiologicznego będzie twierdząca, należy odstąpić od przeprowadzenia bilansu i postępować w zależności od wywiadu (zgłoszenie do PSSE, skierowanie do Izby Przyjęć Oddziału Zakaźnego celem wykonania diagnostyki, etc.).

  1. wizytę osobistą z dzieckiem w poradni, podczas której należy przeprowadzić badanie bilansowe, uwzględniające ocenę stanu zdrowia, zgodną z zapisami wspomnianego wyżej rozporządzenia.

Należy pamiętać, że wg obecnie obowiązujących przepisów, jeśli badanie przesiewowe nie zostanie wykonane w czasie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, to przeprowadza się je w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

CZYTAJ TEŻ:

>> Bilans zdrowia dziecka - kiedy się go robi i dlaczego?