Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-08 14:00:35
Familie.pl: Czy mięśniaki wymagają interwencji operacyjnej, czy wystarczy przyjmować leki, żeby się ich pozbyć?
Dr Cezary Zalewski: Mięśniaki usuwa się jedynie wówczas, gdy powodują poważne problemy, np. niedokrwistość związaną z obfitymi lub nieprawidłowymi krwawieniami, bóle, problemy z innymi narządami (np. z przewodem pokarmowym, pęcherzem) spowodowane uciskiem rozrastającego się mięśniaka.
Operacja to tradycyjny sposób usuwania mięśniaków. Obecnie guzów można pozbyć się również innymi metodami. Dostępny jest nowoczesny lek (modulator receptorow progesteronu), który pozwala w znaczący sposób zmniejszyć mięśniaki. Kuracja trwa trzy miesiące. Niestety, zazwyczaj po odstawieniu leków, guzy znów zaczynają rosnąć. Koszt kuracji wynosi 2,5 tys. zł. NFZ jej nie refunduje.
Można również wykonać embolizację mięśniaków. Jest to mniej inwazyjna metoda niż operacja. Podczas takiego zabiegu do tętnicy macicznej wprowadza się cewnik, przez który podaje się specjalny środek. Powoduje on zablokowanie naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mięśniaków. Pozbawione dopływu tlenu i składników odżywczych guzy po pewnym czasie zanikają. Zabieg ten również nie jest refundowany.
Familie.pl: Jak leczy się mięśniaki macicy w przypadku kobiety ciężarnej? Czy mogą mieć jakieś znaczenie podczas porodu?
Dr Cezary Zalewski: Zazwyczaj nie jest konieczne żadne leczenie, gdyż mimo obecności mięśniaka ciąża może przebiegać prawidłowo. U większości pań spodziewających się dziecka mięśniaki nie sprawiają większych problemów. Oczywiście taką ciążę traktuje się jako ciążę zwiększonego ryzyka, dlatego wskazane są częstsze kontrole. Czasami zdarza się, że z powodu położenia mięśniaków nie jest możliwy poród naturalny. Konieczne jest wówczas wykonanie cesarskiego cięcia. Z kolei po porodzie mięśniaki mogą powodować problemy z obkurczaniem się macicy i wymagana jest operacja.
Familie.pl: Po pozbyciu się problemu, powinniśmy zmienić coś w swojej diecie, przyzwyczajeniach? Czy mięśniaki mogą pojawić się ponownie?
Dr Cezary Zalewski: Wszystko zależy od zastosowanej metody leczenia. Można wyłuszczyć same mięśniaki, amputować trzon macicy zostawiając szyjkę lub usunąć całą macicę. W dwóch ostatnich sytuacjach nie ma ryzyka nawrotu choroby, gdyż usunięta zostaje macica. Natomiast po wyłuszczeniu mięśniaków jest bardzo prawdopodobne, że powstaną nowe. By zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby, tak jak wspomniałem wcześniej, należy stosować zbilansowaną dietę (by nie dopuścić do otyłości) i nie palić papierosów.
W tym tygodniu naszym Ekspertem jest:
lek. Cezary Zalewski,
ginekolog,
udziela konsultacji w przychodni internetowej eDoktor24.pl
CYKL ZDROWIE
CZYTAJ WIĘCEJ :
ZMIANY SKÓRNE LATEM
Latem pod wpływem słońca, wzmożonej aktywności ruchowej, kąpieli wodnych , a nawet z powodu poznawania nowych smaków na naszej skórze pojawia się wiele zmian. Jak je zdiagnozować i leczyć? Jaka pielęgnować skórę latem i kiedy pójść do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog Pani Anna Dyszyńska!
Partnerem cyklu Zdrowie jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.