Łódzki Szlak Bajkowy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Łódzki Szlak Bajkowy

Łódzki Szlak Bajkowy

Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne

W Łodzi powstają filmy fabularne, edukacyjne i dokumentalne, ale szczególną sympatią cieszy się film animowany. Łódzkie studio Se-ma-for stworzyło takie animacje jak: „Miś Uszatek”, „Zaczarowany Ołówek” czy „Przygody Misia Colargola”. To na ich cześć w mieście powstaje specjalny szlak dedykowany kultowym polskim bajkom.

Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for to łódzka wytwórnia filmowa, dzięki której powstało mnóstwo animowanych filmów lalkowych i rysunkowych. Ich historia rozpoczęła się w 1947 roku z inicjatywy plastyka Zenona Wasilewskiego, który zdecydował się zrealizować lalkowy film animowany w swoim prywatnym mieszkaniu. Do projektu włączyłtakże innych entuzjastów bajek. Ich pomysły przeobrażały się w pierwsze filmy rysunkowe, z czasem otwierano kolejne oddziały wytwórni i zmieniano jej siedzibę główną, zawsze jednak mieściła się ona w Łodzi. Sprawdź, jakie miejsca w tym mieście upamiętniają najsłynniejsze polskie filmy animowane.

Przemierzaj miasto łódzkim szklakiem bajkowym

W 2011 roku rozpoczęto budowę projektu o nazwie „Łódź Bajkowa”, w ramach którego tworzony jest szlak turystyczny śladami bajkowych postaci. Jego budowa ma na celu promocję Łodzi pod kątem dziedzictwa filmowego ze szczególnym uwzględnieniem animacji. Jeśli podążysz tą trasą, wkroczysz w zaczarowany świat, w którym spotkasz najsłynniejsze postacie z polskich filmów animowanych. Docelowo „Łódź Bajkową" ma tworzyć 17 rzeźb z brązu, aktualnie zrealizowano 9 z nich:

1. Pomnik Misia Uszatka

Miś Uszatek to bohater animowanego serialu telewizyjnego emitowanego w latach 1975–1987, znanego również pod tytułem „Przygody Misia Uszatka”. Zanim jednak tytułowa postać trafiła na szklany ekran, w 1957 roku była bohaterem książek dla dzieci, których autorem jest Czesław Janczarski, a ilustratorem – Zbigniew Rychlicki. Postać to pluszowy miś, który zmaga się z różnymi małymi kłopotami wraz ze swoimi przyjaciółmi.

Rzeźba: Miś Uszatek został przedstawiony jako turysta: ma plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta. Na okładce planu widnieje napis Łódź MIŚię podoba. Rzeźba ma niecały metr wysokości i waży 60 kg.

Lokalizacja: ul. Piotrkowska 87, przed siedzibą Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

2. Pomnik małego pingwina Pik-Poka

Pingwinek Pik-Pok to postać ciekawa świata. Pewnego dnia opuszcza Wyspy Śnieżnych Burz i wyrusza zwiedzać inne krainy. Zawsze nosi na sobie charakterystyczny różowy szalik, a jego największym marzeniem jest nauka latania. Podczas swoich licznych przygód poznaje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Serial realizowano w latach 1988–1992, a Pik-Pok jest bohaterem książki Adama Bahdaja.

Rzeźba: pomnik przedstawia pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali.

Lokalizacja: al. Unii Lubelskiej 4, przed kąpieliskiem Fala.

3. Pomnik kota Filemona i Bonifacego

Kot Filemon i Bonifacy są przyjaciółmi, chociaż trudno im się czasem porozumieć. Filemon jest jeszcze małym białym i ciekawskim kotkiem, który poznaje świat polskiej wsi. Bonifacy to czarny duży kot, który najbardziej ceni sobie ciepłe domowe zakątki. Zawsze jednak pomaga swojemu małemu towarzyszowi, kiedy ten wpada w przeróżne tarapaty. Twórcami opowieści o dwóch niezwykłych kotach byli Marek Nejman i Stanisław Grabowski. Serial można było obejrzeć w latach 1972–1981.

Rzeźba: czarny kot Bonifacy stoi obok wykonanego z brązu kłębka wełny. Biało-szary kot Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku.

Lokalizacja: pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii.

Zaplanuj swój pobyt i zobacz Hotele Łódź.

4. Pomnik bohaterów filmu Zaczarowany ołówek

Zaczarowany ołówek to serial rysunkowy, który przedstawia przygody Piotrka i jego psa. Piotrek zawsze ma w zanadrzu zaczarowany ołówek, który dostał od krasnoludka, aby rozwiązywać napotkane na swojej drodze problemy. Wszystko, co chłopiec narysuje za pomocą zaczarowanego ołówka, materializuje się i staje częścią rzeczywistości. Piotrek ma głowę pełną pomysłów na nowe wynalazki, które mogą pomóc osobom spotykanym w miejscu, w którym akurat przebywa. Serial rysunkowy zrealizowano w latach 1964–1977.

Rzeźba: główni bohaterowie bajki, czyli chłopiec i jego pies, zostali przedstawieni w typowej dla nich scenie. Dziecko tworzy zaczarowanym ołówkiem na ścianie rysunek, a pies wyskakuje z obrazka.

Lokalizacja: przed Łódzkim Domem Kultury, przy ul. Traugutta 18.

5. Pomnik Plastusia

Plastuś po raz pierwszy pojawił się jako bohater książki „Plastusiowy Pamiętnik” autorstwa Marii Kownackiej, a serial wyprodukowano w 1980 roku. Jest to ludzik z plasteliny ulepiony przez pierwszoklasistkę Tosię. Postać towarzyszy dziewczyncew szkolnych przygodach i zmaganiach z nauką. Świat Tosi jest przedstawiany z perspektywy Plastusia, który mieszka w jej piórniku i uważnie przygląda się kolegom i koleżankom z jej klasy, a także zadaniom, które dziewczynka musi wykonać na lekcjach.

Rzeźba: Plastuś trzyma w prawej dłoni szkolny dzwonek, który ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce, a lewą rękę opiera na swoim pamiętniku.

Lokalizacja: park im. Henryka Sienkiewicza.

6. Pomnik Trzech Misiów

Misia, Bartek i Kuba to bohaterowie serialu, który powstał we współpracy polsko-austriackiej i został oparty na opowiadaniach Margarete Thiele. Misie pewnego dnia zostały zostawione w lesie. Bohaterowie wyruszają na poszukiwania swoich właścicieli – córki i dwóch synów sołtysa. Nieco przestraszone odkrywają świat, którego wcześniej nie widziały. W drugiej serii serialu misie przypadkiem trafiają do rezerwatu przyrody. Serial animowany emitowano w latach 1982–1986, a w 1990 roku na jego podstawie powstał film będący kompilacją kilku odcinków serialu.

Rzeźba:na szczycie kamienia narzutowego umieszczono trzy tytułowe misie, które machają łapkami.

Lokalizacja: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

7. Pomnik Wróbelka Ćwirka

Wróbelek Ćwirek to niewielki ptaszek i główny bohater bajki „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”, emitowanej w latach 1983–1989. Wróbelek Ćwirek to bardzo sympatyczny i dobrze wychowany bohater, który na co dzień lubi pomagać innym ptakom. Aktywnie uczestniczy w życiu ptasiej społeczności i poznaje jej nowych mieszkańców. Tłem dla rozgrywających się wydarzeń są wiejskie obyczaje oraz prace związane z rolnictwem.

Rzeźba: Wróbelek Ćwirek został umieszczony w gnieździe zbudowanym w rozwidleniu niewysokiego drzewka.

Lokalizacja: przed wejściem do Palmiarni.

8. Pomnik Maurycego i Hawranka

Maurycy i Hawranek to postacie książki Zbigniewa Żakiewicza pt.:„Dwaj dzielni z Plimplańskiego Lasu”, które zostały później bohaterami serialu lalkowego pokazywanego w telewizji w latach 1986–1990. Maurycy i Hawranek to swoje przeciwieństwa. Hawranek prędko się rozprasza, co sprawia, że jest nieco niezdarny i łatwo go przestraszyć. Maurycy jest zaś bardziej roztropny i to on najczęściej znajduje rozwiązanie trudnej sytuacji. Bohaterowie zamieszkujący tytułowy Plimplański Las zmagają się ze złym czarownikiem Plimplem oraz poznają lokalne zwierzęta.

Rzeźba: Hawranek skrywa się za stojącym przed nim Maurycym.

Lokalizacja: przed wejściem do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

9. Pomnik Ferdynanda Wspaniałego

Ferdynand Wspaniały to pies, który marzy, by zostać człowiekiem, a swoje marzenia spełnia we śnie. Przebiera się w długie spodnie, marynarkę i koszulę z krawatem. Przemierza miasto na dwóch łapach i przeżywa liczne przygody ludzkiego świata z psiej perspektywy – przykładowo jada w restauracji. Początkowo był on bohaterem książki Ludwiga Jerzego Kerna, wydanej w 1963 roku, z czasem został postacią serialu dla dzieci, który emitowanow latach 1975–1977.

Rzeźba:pomnik ma 1,5 metra wysokości. Ferdynand jest ubrany w elegancji garnitur, buty i melonik. Jego budowa fizjonomiczna przypomina ludzkie ciało z wyjątkiem łba z czarnym noskiem i czarną łatką na lewym uchu. Bohater stoi dostojnie, wspierając się dłońmi o parasol.

Lokalizacja: al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przed głównym wejściem do Galerii Łódzkiej.

Zwiedzanie miasta wzdłuż łódzkiego szlaku bajkowego to dobra okazja, żeby powrócić do dzieciństwa i przypomnieć sobie bohaterów, którzy towarzyszyli nam w momencie, kiedy my sami ten świat odkrywaliśmy. Podczas następnej wycieczki warto wybrać się do Łodzi i zobaczyć jej alternatywne atrakcje. W trakcie planowania podróży do tego miasta sprawdź również ofertę AccorHotels i wybierz komfortowy hotel w dogodnej lokalizacji.