Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-08-27 15:20:23
Autor zdjęcia/źródło: @ból kręgosłupa
Wyróżniamy ostry ból pleców, czyli nagły zespół bólowy, który jest poprzedzony 6-miesięcznym okresem bezbólowym, oraz ból przewlekły – wynikający najczęściej ze zmian zwyrodnieniowych. W przypadku ostrego bólu rzadko udaje się ustalić konkretną przyczynę dolegliwości. Wyróżniamy:
Należy także pamiętać o bólach nowotworowych, które nasilają się w nocy, w pozycji leżącej oraz bólach w przebiegu osteoporozy, których przyczyną są mikrozłamania beleczek kostnych.
Z uwagi na złożoną etiologię schorzenia najczęściej stosuje się leczenie przeciwbólowe z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak np. deksketoprofen mających także działanie przeciwzapalne. Jako leczenie wspomagające można stosować także kinezyterapię, fizykoterapię (ultradźwięki, przezskórna stymulacja nerwów, diatermia, krioterapia, balneoterapia, terapia manualna). Jeśli stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie przynosi oczekiwanych efektów, zmniejszenie bólu można osiągnąć poprzez zastosowanie opioidów. Oprócz terapii farmakologicznej duże znaczenie ma także edukacja na temat zapobiegania nawrotom, która obejmuje aktywny tryb życia, ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie przeciążeń, przyjmowanie prawidłowej postawy podczas chodzenia i siedzenia oraz noszenie miękkiego obuwia.
Przy zmianach, takich jak dyskopatie czy stany pourazowe, w których oprócz bólu pojawiają się objawy neurologiczne, jednym z rozwiązań może okazać się zabieg chirurgiczny. Należy jednak mieć świadomość, że zabieg obejmujący manipulacje w obrębie kręgosłupa, który chroni nasz rdzeń kręgowy, wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, a decyzja o jego przeprowadzeniu powinna być podjęta, kiedy dolegliwości znacznie ograniczają aktywność ruchową.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.