Laserowe usuwanie znamion i pieprzyków Katowice - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Laserowe usuwanie znamion i pieprzyków Katowice

Laserowe usuwanie znamion i pieprzyków Katowice

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Zmiany w obrębie skóry – niepokojące cechy znamion. Sytuacje generujące potrzebę wizyty u dermatologa. Wskazania medyczne do usunięcia pieprzyka.

Zmiany skórne mogą być powodem odczuwania ciągłego dyskomfortu, szczególnie w momencie kiedy nieestetyczne miejsca ulokowane są w widocznych miejscach, np. w obrębie twarzy lub dłoni. Oprócz samych kwestii wyglądu, duże znaczenie ma także wypukłość zmian, ich kształt, a także kolor. Przykładowo, zmiany skórne, które ulokowały się w pachwinach, na karku lub szyi mogą być przyczyną powstawania otarć podczas noszenia biżuterii, bielizny i innych części garderoby.

Szczególnym typem zmian skórnych stanowią znamiona barwnikowe, takie jak piegi i pieprzyki, ponieważ z początku niegroźne zmiany pod wpływem czasu i czynników środowiskowych mogą przekształcić się w stan nowotworowy. Tym samym, potencjalnie niegroźne znamiona, które narażone są na ciągłe otarcia i dotyk mogą z czasem przybrać formę nawet złośliwego czerniaka, który jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym skóry. Tym samym nie należy lekceważyć żadnego znamiona, szczególnie w momencie kiedy zaczyna on zmieniać swoje cechy wyglądu. Z tego powodu zaleca się systematyczne monitorowanie stanu własnej skóry, a także sporadyczne kontrole u dermatologa.

Jakie zmiany na skórze, w pieprzykach i znamionach powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

Pacjent powinien zdecydować się na kontakt ze specjalistą w momencie kiedy:

  • Zauważy, że znamię, które już od pewnego czasu widoczne jest na skórze, nagle zaczęło zwiększać swoją średnicę,
  • Zauważy znamię, które posiada nierównomierny kolor. Inaczej rzecz ujmując – warto skonsultować się z medykiem w momencie kiedy w obrębie danego pieprzyka widoczna jest różna intensywność rozmieszczenia barwnika,
  • Zauważy, że znamię posiada nierówne, nieregularne granice lub przyjmuje asymetryczny kształt,
  • Zauważy, że z danej zmiany skórnej zaczynają wyciekać różne wydzieliny, np. krew, limfa lub cokolwiek innego,
  • Odczuwa ból, swędzenie, obrzęk lub jakiekolwiek inne odczucia względem danego pieprzyka,
  • Dane znamię ulokowane jest w tak zwanym nietypowym miejscu, czyli np. na podeszwie stopy, wewnętrznej powierzchni dłoni, na wargach, w okolicach intymnych.

Należy pamiętać, że czerniak stanowi poważną chorobę, a im wcześniej wykryje się stan zagrożenia dla zdrowia, tym szansa na skuteczne leczenie rośnie.

Co zrobić, by ustrzec się przed czerniakiem lub wcześnie go rozpoznać?

Na szczęście sam Pacjent ma możliwość przeprowadzenia u siebie odpowiedniej profilaktyki antynowotworowej względem własnej skóry. Aby skutecznie obniżyć ryzyko pojawienia się raka skóry należy:

  • Zachować rozwagę podczas opalania – konieczna jest tutaj ochrona skóry. Podczas opalania należy smarować eksponowane na promienie słońca fragmenty ciała kremem z wysokim filtrem SPF, minimum 50. Warto także unikać przebywania na słońcu w godzinach, kiedy nasłonecznienie jest najwyższe, czyli od 12 do 15,
  • Planując urlop należy uwzględnić fakt, iż działanie słońca wzmaga się wraz z wysokością, na której przebywa człowiek – szczególnie istotne jest to z punktu widzenia miłośników pieszych wycieczek po górach. Podobna zależność istnieje w przypadku krajów położonych bliżej równika. Tym samym zarówno temperatura, jak i poziom nasłonecznienie w tak zwanych ciepłych krajach jest większe, niż przykładowo w Polsce,
  • Podczas dni słonecznych, w godzinach wysokiego nasłonecznienia, czyli od 12 do 15, warto zabezpieczać się noszeniem kapelusza,
  • Warto zrezygnować z solarium – działanie lamp jest wyjątkowo szkodliwe. Potwierdzają to zarówno dermatolodzy, jak i onkolodzy,
  • W przypadku osób o jasnym typie urody i karnacji, u których tendencja do występowania pieprzyków i piegów jest wyższa niż przeciętnie, nie zaleca się intensywnego opalania, a już na pewno kąpiele słoneczne bez ochrony skórnej mogą skończyć się poparzeniem słonecznym, co zwiększa ryzyko pojawienia się groźnych dla zdrowia zmian skórnych w przyszłości.

Do usuwania laserem kwalifikują się następujące narośla skórne:

  • Zmiany barwnikowe - pieprzyki i piegi,
  • Wszelkie rodzaje brodawek, tym także kurzajki i kłykciny kończyste,
  • Wszelkie rodzaje włókniaków,
  • Naczyniaki,
  • Kaszaki,
  • Prosaki,
  • Zaskórniki,
  • Grudki perliste,
  • Ziarniniaki,
  • Syringoma.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania pieprzyków i znamion

Zanim dana osoba zostanie zakwalifikowana do zabiegu powinna odbyć konsultację z lekarzem, który oceni jej stan zdrowia, a także cechy charakterystyczne zmiany, dzięki czemu będzie mógł dostosować metodę leczenia do konkretnego Pacjenta.

Następnie, pierwszym krokiem zabiegowym jest podanie znieczulenia o działaniu miejscowym, które niweluje ból zabiegowy. Pacjenci podczas działań z zastosowaniem metody laserowej określają, że odczuwają ciepło lub delikatne pieczenie.

Podczas usuwania narośli, lekarz manipuluje urządzeniem laserowym i z dużą precyzją kieruje promień lasera na wybraną zmianę skórną. Taki zabieg jest sterylny, nie ma także możliwości zakażenia się wirusowym zapaleniem wątroby lub HIV, ponieważ cała procedura odbywa się w sposób bez kontaktu głowicy urządzenia ze skórą, a dodatkowo emitowana wysoka temperatura skutecznie zabija drobnoustroje bytujące na ludzkiej skórze.

Tym samym podczas laseroterapii wybrana zmiana skórna zostaje stopniowo odparowana.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Po zabiegu charakterystyczne jest powstanie niewielkich rozmiarów ran. Należy zachowywać je w czystości, przemywając wodą z mydłem. Zdarza się, że lekarz zleci dezynfekowanie miejsc poddanych laseroterapii, np. Octaniseptem. W niektórych przypadkach może konieczne okazać się noszenie plastra z opatrunkiem – warto wybrać te, które przepuszczają powietrze.

W przypadku kobiet istotne znaczenie mogą mieć kwestie estetyczne – jeżeli jest taka potrzeba, a powstałe strupy po usuwaniu zmian na twarzy i szyi są jedynie powierzchniowe, można nakładać makijaż.

Sam proces gojenia się trwa do 4 tygodni i u większości osób przebiega ono bez tworzenia się blizn. Jest to możliwe dzięki procesowi ziarninowania. W czasie rekonwalescencji powinno zrezygnować się ze wszelkich form opalania, ponieważ niesie to ryzyko przebarwień.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Laserowe usuwanie pieprzyków Katowice może zostać odradzane osobom z:

  • Opryszczką lub inną formą infekcji skóry,
  • Predyspozycjami do powstawania bliznowców i blizn przerostowych,
  • Chorobami onkologicznymi,
  • Chorobami skórnymi, takimi jak łuszczyca i bielactwo,
  • Młodą opalenizną,
  • Nieunormowaną cukrzycą,
  • Zaburzeniami w obrębie układu krążenia, wliczając w to zaburzenia krzepnięcia, a także u osób stosujących koagulanty,
  • Ze skłonnością do stosowania preparatów fotouczulających – należy tutaj szczególnie uważać na kosmetyki i popularne zioła, takie jak nagietek, dziurawiec.

Zabieg laseroterapii dedykowany jest osobom, u których wykluczono przeciwwskazania zabiegowe. Warto dodać, że wiek Pacjenta nie ma tutaj większego znaczenia i powodzeniem laseroterapia wykorzystywana jest zarówno u osób w podeszłym wieku, jak i u ludzi młodych, w tym dzieci. Warto mieć na uwadze, że w przypadku małych dzieci, u których istnieje konieczność przeprowadzenia rozległego zabiegu, np. ze względu na rozsiane brodawki na twarzy, podczas zabiegu konieczna jest obecność anestezjologa, który czuwa nad bezpieczeństwem podanego znieczulenia.         

Główne zalety laserowego usuwania znamion i pieprzyków

Czas rekonwalescencji jest bardzo krótki, ponieważ urządzenie lasera działa precyzyjnie w obrębie wybranej zmiany, odparowując ją, nie uszkadzając przy tym innych tkanek – z tego powodu laseroterapia zaliczana jest do zabiegów nieinwazyjnych. Po samym zabiegu Pacjent może wrócić do domu i do pełnienia obowiązków służbowych, ciesząc się zadowalającymi efektami kosmetycznymi i terapeutycznymi, bez większego dyskomfortu i odczucia bólowego.