Kulturalny rozwój dziecka - kiedy czas na teatr? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kulturalny rozwój dziecka - kiedy czas na teatr?

Kulturalny rozwój dziecka i pierwsza styczność z teatrem zależy od jego umiejętności koncentracji uwagi, możliwości percepcyjnych i rozwoju emocjonalnego. Co zrobić, aby przedstawienie było dla dziecka wspaniałą rozrywką? Jak przygotować malucha do obejrzenia pierwszego spektaklu? Jak wybrać repertuar?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy można rozpocząć edukację teatralną dziecka. Wszystko zależy od jego umiejętności koncentracji uwagi, możliwości percepcyjnych i rozwoju emocjonalnego. Podczas pierwszego wyjścia do teatru nawet niektóre trzylatki świetnie się bawią, więc wiek nie jest jedynym kryterium, które rodzice powinni brać pod uwagę. Co zrobić, aby przedstawienie było dla dziecka wspaniałą rozrywką? Jak przygotować malucha do obejrzenia pierwszego spektaklu? Jak wybrać repertuar?

Jak przygotować małego widza?

Psycholodzy zajmujący się rozwojem dziecka sugerują, że już w wieku trzech lat warto zacząć zapoznawać dziecko z magią teatru. Oczywiście, wszystko jest kwestią indywidualną. To rodzice, jako osoby najlepiej znające swoje dziecko, są w stanie stwierdzić, czy ten moment już nadszedł. Głośne dźwięki, przerysowana gra aktorów i kolorowe inscenizacje jako nowe doznania mogą być dla dziecka zaskoczeniem, ale po odpowiednim przygotowaniu nawet dwulatek może śledzić spektakl z fascynacją.

Oto kilka wskazówek dla rodziców:

  • Najlepsza będzie bajka, którą dziecko zna i lubi. Możesz wcześniej wspólnie przeczytać bajkę, porozmawiać o przygodach bohaterów, wytłumaczyć morał. Znając fabułę i zakończenie, dziecko będzie się czuło pewniej i zacznie śledzić przedstawienie z fascynacją.
  • Dobrym pomysłem będzie porozmawianie o wyprawie do teatru. Można opowiedzieć dziecku, że trzeba się ładnie ubrać, nie rozmawiać i nie jeść w trakcie spektaklu. Niech wizyta w teatrze będzie czymś wyjątkowym i odświętnym!
  • Zadbaj o dobór repertuaru. Niektóre teatry na plakatach informują, dla jakiej grupy wiekowej jest przedstawienie. Spektakl dla kilkulatka nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Nie zmuszaj dziecka do siedzenia w teatrze na siłę. Jeśli chce wyjść - wyjdźcie.
  • Porozmawiaj z innymi rodzicami. Może będą w stanie polecić dobry spektakl, dopasowany do dziecięcej wrażliwości.
  • Po wyjściu z teatru porozmawiaj o tym, co się działo na scenie i pomóż dziecku zrozumieć przedstawienie.
  • Odwiedzajcie teatr systematycznie, na przykład raz w miesiącu. Dzięki temu dziecko łatwiej oswoi się z tym rodzajem sztuki.


Repertuar dla malucha

Jest kilka bajek, które zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę. Lista aktualnych spektakli dla dzieci i bilety na nie dostępne są tutaj. Z repertuaru warszawskich teatrów dziecku spodobają się na pewno:

  • LOKOMOTYWA (Teatr Powszechny, Duża Scena) - spektakl oparty na wierszach Juliana Tuwima: Lokomotywa, Pan Hilary, Ptasie radio czy Zosia Samosia. Dla dzieci od 4 roku życia.
  • KSIĘŻNICZKA SZEHEREZADA I PIRACI (Teatr Palladium) - przygody Księżniczki Szeherezady poszukującej wraz z Piratami, Sindbadem Żeglarzem, Rajskim Ptakiem i Perskim Kotem zaginionej Księgi "Baśnie z Tysiąca i Jednej Nocy".
  • NAJPIĘKNIEJSZE BAJKI BALETOWE (Teatr Palladium) - w przedstawieniu występują roztańczone postaci ze znanych bajek: Śpiąca Królewna, Dziadek do Orzechów i Czerwony Kapturek.


Udanej zabawy!

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sara83
    Sara83Ikona zgłaszania komentarza
    Fajnie jakbyście dodali do artykułu Teatr Małego Widza - tam są spektakle dla najmłodszych (dla roczniaków nawet) a z tego co wiem, to Palladium nie zainteresuje najmłodszych... Ogólnie bardzo fajny artykuł :)
  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    O, to jest to. Dziecko w teatrze - bardzo ciekawy pomysł do zrealizowania. Sama bym się wybrała, a tak można i dziecko wciągnąć :)