Krew pępowinowa - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Krew pępowinowa

W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste, które mogą być przeszczepione w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Zaletą komórek macierzystych jest to, że mają dużą zdolność do namnażania się po przeszczepieniu.

W Polsce jest osiem banków krwi pępowinowej, które zajmują się odpłatnym pobieraniem, preparowaniem i przechowywaniem krwi pobranej przy porodzie z pępowiny. Są to:
- ActiVision Life z Warszawy,
- Cryo-Save Polska z Łomianek,
- Europejski Bank Krwi Pępowinowej "Macierzyństwo" z Krakowa,
- Longa Vita ze Szczecina,
- Novum Bank Krwi Pępowinowej z Warszawy,
- Polski Bank Komórek Macierzystych z Warszawy,
- Progenis z Krakowa,
- Zachodni Bank Komórek Macierzystych "Zdrowie Dziecka" z Poznania.

Krew pępowinowa – zawiera kilka razy więcej tzw. komórek macierzystych niż krew człowieka dorosłego. Komórki macierzyste służą organizmowi do regeneracji czerwonego szpiku kostnego, w którym dokonuje się produkcja komórek krwi (erytrocyty, trombocyty i leukocyty). U osób chorych na niektóre choroby krwi (np. białaczkę) dochodzi do zniszczenia szpiku w wyniku samej choroby i jej leczenia (chemioterapii). Odtworzenie szpiku możliwe jest tylko dzięki jego przeszczepowi, ale dobranie dawcy – czyli znalezienie zgodnej tkankowo osoby – jest trudne. Nawet jeœli znajdzie się takiego dawcę, nie ma pewnoœci, że organizm go nie odrzuci, nawet po roku. Dlatego najlepiej posiadać zapas własnych komórek macierzystych. Zamrożenie i przechowywanie „krwi pępowinowej” stwarza możliwoœć wykorzystania zawartych w niej komórek macierzystych do ratujšcego życie przeszczepu w razie koniecznoœci zastosowania chemioterapii lub radioterapii.

Krew pępowinowa wydaje się być przyszłoœcią medycyny. Nowymi bowiem tendencjami w leczeniu chorób są techniki inżynierii tkankowej pozwalające na hodowlę tkanek z komórek macierzystych, a następnie wykorzystaniu ich w procesach odbudowy uszkodzonych komórek lub połaczeń komórkowych tak, aby mogły one ponownie podjšć swoje dotychczasowe funkcje.

Ile to kosztuje?

Preparatyka, zamrożenie i przechowywanie w pierwszym roku kosztuje 2950zł .

Coroczna opłata za przechowywanie preparatu (od drugiego roku) 395zł

Jednorazowa opłata za dłuższe okresy przechowywanie wynosi:
17 lat (do osišgnięcia pełnoletnoœci przez dziecko) 4400zł
99 lat (dożywotni okres przechowywania) 7800zł

przy pomocy krew.1000lecie.pl/

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika mama.w.ciąży
    mama.w.ciążyIkona zgłaszania komentarza
    Ja korzystałam z oferty http://www.bank.diag.pl/, jestem bardzo z niego zadowolona, profesjonalna obsługa personelu naprawdę mnie zachwyciła :) gorącą polecam przyszłym mamą, które rozważają podobny wydatek! ;)
  • Awatar użytkownika velvety771
    velvety771Ikona zgłaszania komentarza
    Witajcie, ja zdecydowałam się zdeponować krew z komórkami macierzystymi z pępowiny podczas porodu drugiego dzieciaczka. Moj wybór padl na Polski bank Komorek Macierzystych, wydają się byc najbardziej profesjonalni na rynku, mają dobry sprzet, wybitnych specjalistow, dobre laboratorium...
  • Awatar użytkownika Maagie_KS
    Maagie_KSIkona zgłaszania komentarza
    Opłata może się wydawać taka wysoka, bo jest jednorazowa, ale spojrzmy na wszystkie wydatki zwiazne z dzieckiem przed porodem - jest ich o wiele wiecej,sumujac! Jakby tak odjac pare niepotrzebnych gadzetow, nie kupowac ciuszkow na nastepne pol roku (choc trudno sobie odmowic przyjemnosci kupowania ubranek dziecku! ;)), poprosic o pomoc rodzine itp i troche mozna uzbierac, dolozyc, odlozyc ;)) aa, a jeszcze mozna wygrac pobranie, pbkm (Polski Bank Komorek Macierzystych) ma loterie na facebooku http://www.pbkm.pl/news/wylosowano-kolejne-nagrody-w-promocji-pbkm-sa