Kremy idealne do okluzji - jaki krem wybrać po nałożeniu serum? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kremy idealne do okluzji - jaki krem wybrać po nałożeniu serum?

Kremy idealne do okluzji - jaki krem wybrać po nałożeniu serum?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Marzysz o pięknej, promiennej cerze? A może używasz dobrych kosmetyków, ale efekt nie jest zadowalający? Remedium to okluzja. Co kryje się pod tą zagadkową nazwą i czemu służy ten zabieg? Jak go wykonać? Sprawdźmy.

Co to jest okluzja w kosmetyce?

Choć pojęcie brzmi tajemniczo, okluzja to po prostu nie- lub półprzepuszczalna warstwa ochronna skóry, którą tworzą odpowiednie kosmetyki. Potocznie określa się też tym mianem cały zabieg pielęgnacyjny za pomocą owych kosmetyków. Powstała w ten sposób powłoka ochronna zapobiega głównie utracie wody, chroniąc skórę przed wysuszeniem, ale również zmiękcza i wygładza skórę, a także ułatwia wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach w głębszych warstwach skóry. Taki zabieg możesz wykonać samodzielnie w domu. Jest szczególnie zbawienny przy suchej skórze oraz w leczeniu atopowego zapalenia skóry czyli AZS.

Pojęcie to stosowane jest również w stomatologii, ale ma zupełnie inne znaczenie. Z kolei w medycynie występuje tzw. opatrunek okluzyjny, który ma za zadanie odseparować ranę od środowiska zewnętrznego.

Jakie są rodzaje okluzji?

Okluzję dzielimy na 2 rodzaje:

  • ciągła – nieprzepuszczalna, mamy z nią do czynienia, gdy nakładamy odpowiednie kosmetyki (olejki, maseczki), trwa ok. kilkunastu minut, tworzy ją np. parafina, oleje mineralne, skwalan, wosk parafinowy czy wazelina, ważne – na te składniki powinny uważać osoby z cerą trądzikową i tłustą;
  • nieciągła półprzepuszczalna, jest to po prostu płaszcz hydrolipidowy czyli bariera ochronna naszej skóry na powierzchni naskórka, złożona z lipidów, sebum oraz potu, które wytwarzają gruczoły łojowe i potowe, ten rodzaj okluzji dzieje się więc naturalnie, ale można też wykorzystać do tego celu woski syntetyczne (takie, jak palmitynian cetylu lub mirystynian izopropylu) i naturalne (np. lanolina czy wosk pszczeli), silikony oraz kwasy i alkohole tłuszczowe.

Okluzję mogą stworzyć także tzw. składniki hydrofilowe (wodolubne) takie, jak kwas hialuronowy, kolagen czy elastyna.

Jakich kosmetyków użyć do okluzji w domu?

W salonach kosmetycznych wykorzystuje się do tego celu zwykle maski. Dzięki temu aktywne składniki kosmetyków użytych pod nimi, mogą dotrzeć do głębszych warstw skóry. Najbardziej powszechne maski to maski parafinowe, kolagenowe czy gipsowe.

Do wykonania okluzji w domu potrzebne będzie nam serum oraz krem lub maska z odpowiednim składem. Serum a krem – czym się różnią? Co do zasady serum ze względu na wyższe stężenie aktywnych składników jest kosmetykiem silniejszym od kremu. Ma również lżejszą konsystencję – żelową lub wodnistą. Kiedy serum, a kiedy krem? Czy po serum stosować krem? Tak,działanie serum i kremu powinno się uzupełniać. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie na co dzień obydwu tych kosmetyków.

Dobierzmy takie kosmetyki (serum, maski, kremy np. Avon), które będą dopasowane składem do naszej cery albo do problemu, który chcemy rozwiązań (trądziku, naczynek, przesuszenia…). Kluczowe będzie odpowiednie serum. Przykładowo jeśli Twoim problemem są zmarszczki, postaw na serum z kwasem hialuronowym np. profesjonalne serum przeciwzmarszczkowe Avon. Szeroki wybór kosmetyków z różnymi składnikami aktywnymi znajdziesz na stronie Avon. Następnie wybierz dobry krem nawilżający. Warto zdecydować się na kremy, które mają w składzie substancje wiążące wodę oraz takie, które uzupełnią braki w cemencie międzykomórkowym.

Jak wykonać okluzję w domu?

W opcji idealnej powinno się najpierw dokładnie oczyścić twarz z makijażu i wykonać peeling, a następnie nanieść kilka kropli serum na skórę i rozprowadzić delikatnie palcami. Po ok. 10 min możemy nałożyć krem lub maskę ze składnikami o działaniu okluzyjnym. Najlepiej zostawić je na noc.

Jak często wykonywać okluzję?

Choć jest to bardzo pożądany zabieg, ważne, by z nim nie przesadzić. Stosowany zbyt często może zapychać pory. A aby uniknąć zaskórników, nasza skóra powinna oddychać. Optymalna częstotliwość okluzji to raz w tygodniu.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Avon