Kosiniakowe 2022: dla kogo to świadczenie rodzicielskie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kosiniakowe 2022: dla kogo to świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe 2022: dla kogo to świadczenie rodzicielskie?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Colin Maynard on Unsplash

Popularnie zwane kosiniakowym, świadczenie rodzicielskie jest w 2022 olejną formą wsparcia, o którą mogą się ubiegać rodzice.

Rodziców w 2022 roku czeka wiele form dofinansowania, a jednym z nich jest świadczenie rodzicielskie, czyli popularnie zwane kosiniakowe. Ile będzie wynosiło w 2022 i komu będzie przysługiwać kosiniakowe? Wyjaśniamy.

Kosiniakowe 2022: kto może się ubiegać o świadczenie rodzicielskie?

W 2022 o kosiniakowe może się ubiegać matka lub ojciec dziecka, albo jego opiekun faktyczny (czyli osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia). O świadczenie rodzicielskie może się również ubiegać rodzina zastępcza, w której dziecko przebywa, a także osoba, która przysposobiła dziecko.

W 2022 wysokość kosiniakowego, czyli świadczenia rodzicielskiego wynosi 1000 zł. Wysokość kosiniakowego w 2022 nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. 1000 zł kosiniakowego jest to kwota netto, gdyż świadczenie rodzicielskie nie podlega opodatkowaniu, ani innym obciążeniom.

Ojciec dziecka może się w 2022 ubiegać o kosiniakowe, tylko jeżeli matka dziecka złoży wniosek o skróceniu okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka. Może je także otrzymać w przypadku, gdy matka dziecka umrze lub porzuci dziecko.

rodzę w 2022

Kosiniakowe 2022: jak długo można otrzymywać to świadczenie?

Kosiniakowe w 2022, czyli świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:

  • 52 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,  przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,  przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,  przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
  • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,  przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
  • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie,  przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Osoba uprawniona do świadczenia rodzicielskiego może w tym samym czasie pobierać tylko jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

CZYTAJ TEŻ >> Becikowe 2022 - ile wynosi i komu przyługuje?