Opublikowany przez: IwonaSza
Krew w ciąży
Podczas ciąży krew krążąca w organizmie kobiety zwiększa się o około 40%. Wzrasta przepływ krwi przez nerki, a wraz z rozwojem dziecka dziesięciokrotnie wzrasta przepływ krwi przez macicę. Krwi jest również więcej w pozostałych częściach ciała kobiety ciężarnej. Jej większy przepływ przez skórę powoduje zwiększenie temperatury ciała.
Dzięki temu kobiecie łatwiej jest przystosować się do zmian, które następują podczas ciąży, a nowemu życiu, które rozwija się w jej ciele, umożliwia to dostarczenie niezbędnych substancji. Co ciekawe, pomimo wzrostu objętości wypływającej z serca krwi, ciśnienie tętnicze się nie podwyższa.
Trochę więcej o grupie krwi
Wyróżniamy dwie główne grupy krwi : AB0 oraz Rh. Układ pierwszy obejmuje cztery grupy – A, B, AB i 0, układ drugi – dodatnią i ujemną. Kobiety muszą oznaczyć swoją grupę krwi już we wczesnym okresie ciąży.
Symbole te odnoszą się do antygenów zlokalizowanych w błonie krwinek czerwonych. Przetoczenie krwi może nastąpić tylko, gdy biorca i dawca mają taki sam antygen krwi. W przeciwnym razie u biorcy występuje reakcja poprzetoczeniowa.
W ciąży badanie układu Rh jest niezwykle ważne, gdyż wszelkie zaburzenia mogą doprowadzić do chorób krwi dziecka.
Ryzyko konfliktu serologicznego
Ryzyko konfliktu serologicznego pojawia się już w chwili poczęcia dziecka, gdy przyszły ojciec ma we krwi czynnik Rh+. W przypadku, gdy płód również ma czynnik Rh istnieje zagrożenie, że do krwi matki przeniknie czynnik RH-. Może to doprowadzić do powstania przeciwciał anty Rh, które przedostaną się do krwi dziecka i będą ze sobą walczyć.
Przebieg konfliktu serologicznego
Choroba ta może mieć przebieg od łagodnego do bardzo ciężkiego. Dziecko może urodzić się z niewielką lub bardzo nasiloną żółtaczką. Może jednak dość do bardzo poważnych następstw konfliktu serologicznego – śmierci dziecka w łonie matki lub tuż po porodzie.
Rozpoznanie
Wyniki badań w okresie ciąży, a w szczególności badania płynu owodniowego, pozwalają w dzisiejszych czasach na rozpoznanie konfliktu serologicznego. Dzięki temu możemy poznać stopień zagrożenia i można przygotować się na wcześniejszy poród lub poród poprzez cięcie cesarskie.
Dziecko może jednak potrzebować natychmiastowej transfuzji krwi tuż po porodzie. Wszystko po to, aby usunąć z jego krwi przeciwciała i zapobiec anemii.
Zapobieganie
W dzisiejszych czasach możliwe jest uniknięcie konfliktu serologicznego. Kobieta w 28 tygodniu ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka, musi przyjąć immunoglobuliny anty Rh – zapobiega ona powstawaniu przeciwciał.
Źródło: "Nowe Życie - Ciąża, poród i pierwszy rok życia dziecka" J.T.Quwwnan i C.N.Queenan.
dotyczy on mnie i mojego partnera/mojej partnerki |
|
28,6% |
dotyczy osób z mojej rodziny |
|
7,1% |
dotyczy moich przyjaciół/znajomych |
|
28,6% |
nie znam nikogo kogo dotyczyłby ten problem |
|
35,7% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
94.231.*.* 2016.03.07 09:17
dokladnie, moja przyjaciółka byla "skonffliktowana" ze swoim dzieckiem, a zastrzyk dostala dopiero po porodzie. nie wiem czy to nie bedzie mialo znaczenia przy kolejnej ciazy?
188.146.*.* 2016.02.22 20:00
Ciesze sie, ze jest ta informacja o podaniu immunoglobuliny anty-D jeszcze w trakcie ciąży, bo w Polsce to nie jest standard. Niestety.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.