Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-04-30 20:19:06
Autor zdjęcia/źródło: Alyssa Stevenson
Z mową dziecko ma styczność jeszcze w brzuchu mamy, kiedy to słyszy jej głos i otaczające dźwięki – a także rozmowy innych ludzi. Po narodzinach maluszek komunikuje się za pomocą płaczu. Potem następują etapy wzdychania, popiskiwania, a czasem pokrzykiwania. Kiedy więc dziecko zaczyna mówić? Kolejne etapy rozwoju mowy dziecka to: głużenie, gaworzenie, wypowiadanie słów i zdań. Najważniejsze, co warto zapamiętać, to aby dzieci nie porównywać, bo każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Dlatego zamartwianie się, że bobas kuzynki gaworzył dwa razy głośniej i częściej niż nasz, jest bez sensu. Bo kiedy spotkacie się w gronie rodzinnym za miesiąc, może się okazać, że to Twój maluch teraz mówi więcej sylab.
Każde w swoim tempie. Już po skończeniu dwóch miesięcy pojawiają się pierwsze głoski. Są to proste dźwięki naśladownicze w stylu: ga, ba, tii. Pół roku, to czas gdy bobas zaczyna gaworzyć. Wtedy też pojawiają się pierwsze sylaby, często łączące się w ciąg: dada, baba, maaaa itp. Około roku, a czasem wcześniej, dzieci łączą sylaby w słowa - pojawia się więc „mama”, „tata”, „baba” oraz inne wyrazy będące słowotwórstwem własnym malucha. W wieku dwóch lat dziecko zwykle potrafi wypowiadać proste zdania, ale nie więcej niż dwuwyrazowe. Nie są to jednak słowa będące kopią wypowiedzi dorosłych, bo dzieci w tym wieku przekręcają słowa, tworzą własne, albo wymawiają tylko część wyrazu – początek lub końcówkę. Po skończeniu trzeciego roku dziecko ma zasób około 700-1500 słów, które łączy w proste zdania. Zadaje też pytania i często sporo mówi, co bywa dość męczące dla rodzica, który musi ciągle odpowiadać na pytania” A cio to? A po cio?. Często na okrągło.
Spędzaj z dzieckiem czas aktywnie, dużo do niego mówiąc. Już maluchy chętnie słuchają opowieści i czytanych książeczek. Istotne jest, aby maluch jak najczęściej widział Twoje usta – w ten sposób uczy się odwzorowywać i naśladować. Do dziecka nie mówmy używając zdrobnień i zmiękczeń, bo mały człowiek od początku powinien się uczyć prawidłowej wymowy. Czytaj, rozmawiaj i wyjaśniaj – a przede wszystkim nie porównuj z innymi. Twój bobas ma swoje tempo rozwoju i je należy wspierać.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.