Opublikowany przez: Kasia P. 2016-10-13 14:13:26
Autor zdjęcia/źródło: Zdj. pixabay.com, freepik.com
Zaczyna się pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia dziecka i przysparza całej rodzinie wielu negatywnych emocji – ząbkowanie. Każda rodzina musi przez to przejść. Dziecko zaczyna się robić płaczliwe, mama rozdrażniona, a tata całą niepokojącą sytuacją sfrustrowany… Oczywiście pojawienie się pierwszego ząbka może dawać też dużo radości i dumy, ale z mojego doświadczenia wynika, że duma gdzieś znika przy pierwszym karmieniu podczas ząbkowania. Po prostu ugryzienie boli, a nawet bardzo…
Ząbkowanie nie jest najmilszym okresem dla dziecka. Dolegliwości pojawiają się średnio 3 dni przed ukazaniem się zęba i trwają do 3 dni po wyrżnięciu się zęba. Dzieci ten okres przechodzą bardzo różnie, ale zazwyczaj niknie im apetyt, są płaczliwe, nadmiernie się ślinią, mogą mieć też luźne stolce, wysypkę na twarzy, a nawet podwyższoną temperaturę. Temperatura ta nie powinna wzrosnąć wyżej niż ponad 38,2 stopnie C (zdaniem niektórych autorów granicą jest 38 stopni C). Taka temperatura świadczyć może o współistnieniu innej choroby jak np. infekcji dróg oddechowych, moczowych, a nawet infekcji rotawirusowej. Oczywiście w takich przypadkach wskazana jest konsultacja z pediatrą.
Przygryzanie piersi, czy wbijanie pojedynczego ząbka w nabrzmiałą brodawkę to bardzo nieprzyjemne, bolesne uczucie. Do tego dochodzą momenty, kiedy dziecko zaciska mocno usta na brodawce, a ta pęka. Wiele mam właśnie w tym momencie decyduje się na karmienie mieszane lub odstawienie dziecka całkowicie od piersi. Warto jednak ten okres przetrzymać, ponieważ dzieci szybko uczą się jak prawidłowo ssać pierś przy każdym pojawieniu się nowego zęba. Wytrzymując te dwa, trzy dni bólu, mama nie traci pokarmu i może spokojnie kontynuować karmienie. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o popękane brodawki i łagodzić ból.
Schłodzone ( nie zmrożone) kawałki marchewki lub gryzaki podaje się dziecku do ssania w celu złagodzenia drażniącego bólu. Można też łagodnie masować palcem dziecku dziąsła. W tym czasie sprawdzi się też kubek niekapek, którego miękki dziubek świetnie nadaje się do podgryzania. Niektórzy rodzice wykorzystują też w tym czasie smoczki.
Powyższe metody warto też wesprzeć kroplami doustnymi w postaci minimsów (plastikowe ampułki jednorazowego użytku) lub żelami. Ważne jest jednak to, by podawane dziecku farmaceutyki nie zawierały żadnych dodatków chemicznych, konserwantów, cukrów ani alkoholu.
Niektóre preparaty żelowe zawierają w swym składzie lidokainę, substancję działającą znieczulająco. Unikaj ich lub stosuj bardzo uważnie, w zgodzie z zaleceniami lekarza. W przypadku przedawkowania takiego żelu mogą u dziecka wystąpić objawy niepożądane.
U dzieci bardzo rozdrażnionych można stosować leki na bazie Chamomilli w postaci granulek.
Niekiedy mamy stosują leki przeciwbólowe takie jak paracetamol lub ibuprofen. Są to leki chemiczne, które nawet stosowane w zalecanych dawkach mają szereg działań niepożądanych i powinny być podawane ząbkującemu dziecku tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Jak pomagać mamie?
Pamiętaj żeby w przypadku ugryzienia, szybko zabierać dziecku pierś. Jeśli z kolei ząbki się na niej zacisną, nie ciągnij piersi na siłę, bo to tylko pogorszy sytuację. W takim przypadku wkładamy palec w kącik ust dziecka i palcem zwalniamy zacisk, uwalniając brodawkę. Jednocześnie warto zasygnalizować dziecku, że to nas boli, np. mówiąc: „To boli, nie gryź tak mamy”, odczekujemy chwilę i ponownie podajemy pierś dziecku. Jeśli sytuacja się powtarza nadal sygnalizujmy dziecku swój ból, np. chowając na jakiś czas pierś i pokazując miejsce po ugryzieniu. Dzieci szybko się uczą prawidłowo ssać pierś.
Jeśli brodawki łatwo krwawią, są bolesne i pojawia się wydzielina żółtawego koloru warto wtedy zastosować lek na bazie Nitric acid. W przypadku pęknięcia z lejącym się gęstym płynem możesz sięgać po lek na bazie Graphites. Na temat homeopatycznych metod uśmierzania bólu podczas karmienia ząbkującego niemowlaka porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
92.218.*.* 2018.05.03 14:06
Polecam nakładki na sutki ;)
78.10.*.* 2017.10.11 20:31
Odnoszę wrażenie, że portale i magazyny wyolbrzymiają - zupełnie niepotrzebnie - ząbkowanie. To normalny proces i każda matka jest w stanie sobie z tym poradzić. Dzieci przechodzą różnie, aczkolwiek w większości przypadków nie trzeba niczym się wspomagać. Można dać na noc [wymoderowano] czy posmarować żelem dziąsła. No, chyba, że dziecko gorączkuje, wówczas gorączkę należy zbić/obniżyć.
212.160.*.* 2016.10.19 11:57
Nie dość, ze dziecko cierpi - nie moze jeść, przerywa ssanie i płacze to jeszcze mama cierpi: denerwuje się, ze dziecko nie je, a sama też ma podrażnione brodawki :( Masakra! Dużo nerwów, bólu
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.