Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-06-07 14:33:51
Autor zdjęcia/źródło: unsplash.com
Nie inaczej jest z kamieniem do dziś. Nadaje się do wykładania podłóg i ścian lub np. blatów pod umywalki. Może być również wykorzystany do wykonania indywidualnych elementów wyposażenia (wanny, umwalki, brodziki, podgrzewane ławy grzewcze itp.). Kamień dzięki swojej przewodności cieplnej jest również idealnym wyborem do montażu ogrzewania podłogowego. Łazienka z kamienia naturalnego tworzy eleganckie i ponadczasowe wrażenie. Podobnie jak szkło, kamień jest materiałem bardzo trwałym. Wymaga jednak starannego doboru odpowiedniego typu i specjalnej konserwacji zgodnie z instrukcjami dostawcy.
Kamień zależnie od miejsca swojego pochodzenia ma nieco inny kolor, strukturę i rysunk. Paleta kolorów jest szeroka i waha się od ciepłych odcieni (czerwień, piaskowy żółty, różowy) do zimnych (szary, zimna biel, zieleń, czerń). Zdecydowanie jaki kamień, oryginał. Najczęściej spotykane są marmur i granit, ale możesz też wybierać spośród innych kamieni (trawertyn, piaskowiec itp.) a nawet kamieni egzotycznych lub szlachetnych.
Marmur jest wizualnie ciekawszy i bardziej różnorodny niż granit. Jednak jest również bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego musimy uważać z nim np. przy farbowaniu włosów. Powstałych plam zwykle nie można już usunąć. Z drugiej strony granit jest mniej chłonny i bardziej odporny na zarysowania (ale dotyczy to głównie blatów kuchennych) i dlatego jest łatwiejszy w utrzymaniu. Ogólnie rzecz biorąc, należy wybierać kamienie, które są mniej porowate, a przez to mniej chłonne w miejscach wilgotnych i mokrych. Zapewniają one łatwą konserwację i trwały wygląd.
Kamień w postaci dużych ciętych blatów z minimalnymi fugami bardziej nadaje się do łazienek (wyszczerbiony będzie trudniejszy w utrzymaniu). Ale można też natknąć się na kamienną mozaikę (podobną do ceramicznej) lub mniejsze kafelki. Kamień można polerować, ciąć, szczotkować itp. W przypadku łazienek często dodawany jest impregnat, który zmniejsza nasiąkliwość. Zmniejszy to tworzenie się kamienia, pleśni, różnic w kolorach itp. Mimo to konieczna jest konserwacja, którą przeprowadza się raz lub dwa razy w roku. Zwykle za pomocą wosków. W razie potrzeby całą powierzchnię można również przeszlifować i wypolerować. W celu zachowania naturalnego wyglądu nie zaleca się malowania.
Sztuczny kamień to obecnie powszechnie stosowana nazwa syntetycznych materiałów kompozytowych. Spoiwem są zwykle żywice akrylanowe lub poliestrowe. Dla niektórych gatunków wypełniacz jest do 90% naturalny (np. kwarc), dla innych w większości syntetyczny.
Sztuczny kamień może, ale nie musi mieć podobny wygląd do naturalnego. Jest to jednorodny materiał o jednakowej barwie i strukturze na całym przekroju. W porównaniu z kamieniem naturalnym oferuje większe możliwości kolorystyczne (w zależności od zmieszanego pigmentu). Jej inne zalety to przede wszystkim wytrzymałość, nienasiąkliwość oraz możliwość napraw. Kamień sztuczny stosuje się podobnie jak kamień naturalny. Znajdziesz go na kafelkach, kafelkach i blatach łazienkowych. Jest często używany do dużych powierzchni i obiektów, które są jednolite w jednym kawałku. Nie jest jednak problemem wykonanie nietypowych wymiarów i organicznych kształtów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.