Alergia jest uciążliwą przypadłością, która skutecznie może utrudnić życie, ale także spowodować pojawienie się innych chorób w wyniku długo utrzymujących się nieżytów lub stanów zapalnych. Dlatego jeśli mamy skłonność do alergii, dobrze jest wiedzieć, o pyli w lutym i w marcu i znac kalendarz pylenia 2021.
Alergia jest to patologiczna i nieprawidłowa odpowiedź tkanek na działanie czynników zewnętrznych zwanych alergenami, w wyniku czego powstaje nadmierna odpowiedź immunologiczna w postaci przeciwciał, powodujących w konsekwencji odpowiedź zapalną organizmu.
Co pyli w lutym i w marcu: kalendarz pylenia 2021
W lutym szczególnie uważne powinny być osoby uczulone na pyłki leszczyny i olchy. Kalendarz pylenia 2021 prognozuje większe stężenie pyłków leszczyny już w drugiej połowie lutego. Pyłki leszczyny mogą być uciążliwe aż do początków kwietnia.
W lutym zaczyna pylić także olcha (olszyna), która będzie obecna w powietrzu aż do połowy marca.
W marcu do pylącej jeszcze olchy dochodzi wierzba i brzoza. Brzoza jest jednym z bardziej dokuczliwych alergenów, i jednym najpopularniejszych – zaraz po trawach.
W marcu zaczyna również pylić Cis, który bywa dokuczliwy nawet do 30 dni. Zaczyna również pylić Topola, która w sprzyjających warunkach atmosferycznych osiąga maksymalne stężenie pod koniec miesiąca. Alergicy powinni uważać w marcu również na pyłki Wierzby, która jest popularnym drzewem parkowym, a szczyt jej pylenia przypada na kwiecień.
Kalendarz pylenia 2021: Jakie objawy mogą dawać alergie na pyłki?
Alergia na pyłki w lutym i marcu zależy od tego, czy rośliny miały sprzyjające warunki atmosferyczne, co sprzyja dużemu stężeniu alergenów w powietrzu. Niekiedy alergie na pyłki mogą dawać skrajne objawy jak drapanie w gardle, czy astma pyłkowa.
Najczęściej jednak alergia na pyłki objawia się:
- łzawieniem,
- katarem siennym,
- podrażnienie skóry i śluzówki nosa,
- nieżytu nosa,
- kaszlem.