Opublikowany przez: monika.g 2014-12-29 15:02:22
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
W dwunastym tygodniu ciąży, czyli dziesięć tygodni od zapłodnienia, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi około 6-7 cm. Dziecko waży w granicach 12-19 g. Jego dłonie i stopy mają nawet 1 cm długości. Potrafi ono już bardzo aktywnie „skakać” i odbijać się rękami od ścian macicy, mimo że nie czujemy jeszcze jego ruchów. Wykształciły się już jego zewnętrzne narządy płciowe, ale jeszcze nie można ich uwidocznić w badaniu USG.
Dziecko staje się bardzo ruchliwe, może poruszać wszystkimi kończynami, jednak ruchy płodu są jeszcze zbyt słabe, by mama mogła je wyczuć, szczególnie gdy jest to pierwsza ciąża. Powstaje również otwór odbytu i gruczoły wytwarzające ślinę. Kończy się rozwój strun głosowych. Żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, a nerki produkują mocz, wydalany do płynu owodniowego. Kora nadnerczy zaczyna wydzielać hormony.
Największe zdumienie w rodzicach wzbudza rozwój emocjonalny dziecka na tak wczesnym etapie ciąży. Potrafi ono nie tylko ssać kciuk i spontanicznie poruszać się w reakcji na bodźce zewnętrzne. Mimo że tego nie czujesz, twoje dziecko czuje dotyk twojego brzucha i często nań odpowiada, dlatego zapewnij mu spokój. Odczuwa ono również ból i potrafi już płakać, co nieraz czyni.
Dziecko posiada już pięknie rozwiniętą twarz, z zaznaczoną linią nosa i brody. Szczególnie efektownie wyglądają zdjęcia z badania USG wykonane z profilu.
U dziecka rozwinęły się również kończyny i palce, pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują swoją funkcję wydalniczą i produkują mocz. Mocz ten jest zbliżony składem do płynu owodniowego. Połykanie i wydalanie moczu przygotowuje nerki do prawidłowej ich funkcji, niezbędnej po narodzeniu dziecka.
Obecne są już również jelita, w których występują nawet ruchy robaczkowe, dziecko wyraźnie przygotowuje się do pobierania pokarmu, mimo że do narodzin pozostało jeszcze pół roku.
W tym okresie powiększona macica zaczyna wystawać powyżej spojenia łonowego, jednak ciąża przeważnie nie jest jeszcze widoczna. Zwykle też dolegliwości pierwszego trymestru w pełni już ustępują, a kobieta czuje się znacznie lepiej i ma więcej energii. W dwunastym tygodniu powinno ustępować częste oddawanie moczu i częste uczucie parcia na pęcherz.
Często pojawia się uczucie zmęczenia i wyczerpania. Organizm w tym okresie wkłada dużo wysiłku w utworzenie łożyska, które będzie pośredniczyć między matką i dzieckiem w dalszej części ciąży. Jest ważne, aby nie walczyć z uczuciem zmęczenia, nie obwiniać się za nie, a dużo odpoczywać i słuchać potrzeb swojego organizmu. Pamiętaj, że w momencie narodzin dziecka skończy się możliwość pełnego wysypiania i odpoczynku, daj sobie ten czas właśnie teraz, kiedy twój organizm potrzebuje go najbardziej.
Wraz z końcem porannych nudności i polepszeniem apetytu, może pojawić się wyraźne wyostrzenie zmysłów. Często w tym okresie zaczynamy dostrzegać nowe smaki w znanych potrawach, nowe, piękne zapachy w otaczającym świecie. Zaleca się odbywanie spokojnych, niemęczących spacerów na łonie przyrody w możliwie czystym środowisku.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.