Jakie są sposoby na mdłości w ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie są sposoby na mdłości w ciąży?

Jakie są sposoby na mdłości w ciąży?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Ciąża to okres, w którym zachodzi wiele zmian w organizmie. Dlatego kobiety spodziewające się dziecka skarżą się na wiele uciążliwych dolegliwości. Najwięcej problemów sprawiają mdłości – chociaż mogą świadczyć o prawidłowym rozwoju płodu, nie należą do przyjemnych. Poznaj więc sposoby, dzięki którym je złagodzisz.

Zmiany hormonalne i zmiany w chemicznym składzie krwi znacząco wpływają na samopoczucie. To właśnie dlatego większość kobiet odczuwa mdłości w ciąży. Chociaż tego typu objawy są typowe dla pierwszego trymestru, mogą ciągnąć się przez kolejne tygodnie. Zamiast jednak godzić się na taki stan, warto wdrożyć sposoby przynoszące wyraźną ulgę.

Mdłości w ciąży – główne przyczyny

Mdłości w okresie ciąży to objaw, który dotyka nawet 60% kobiet spodziewających się dziecka. Główną przyczyną są najczęściej zmiany hormonalne – ze szczególnym naciskiem na wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Mdłości stanowią reakcję adaptacyjną organizmu na te zmiany.

Chociaż u większości kobiet dolegliwości nasilają się rano, u niektórych pojawiają się wieczorami lub trwają cały dzień.

Jak złagodzić mdłości w ciąży?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na mdłości w ciąży – wystarczy zastosować poniższe wskazówki, aby odczuć ulgę.

  • Unikaj gwałtownego wstawania

Nie zrywaj się z łóżka z samego rana – nawet wtedy, gdy wstałaś zbyt późno. Poleż choćby kilka minut – po to, aby żołądek nie podskoczył Ci do gardła. Zbyt gwałtowne wstawanie nasila nudności.

  • Zanim wstaniesz, zjedz coś

W uniknięciu mdłości pomoże zjedzenie czegoś – jeszcze przed wstaniem z łóżka. Zawsze miej pod ręką banana, wafla ryżowego, herbatnika, migdały – przekąskę, dzięki której napełnisz żołądek.

  • Nie dopuść do uczucia ssania w żołądku

Zbyt długie przerwy między posiłkami mogą nasilać mdłości w ciąży. Dlatego nie dopuść do uczucia ssania w żołądku. Gdy tylko poczujesz głód, zjedz coś – niech to będzie choćby kawałek banana itp.

Warto także zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jedz częściej, a mniejsze porcje – w ten sposób unikniesz uczucia głodu prowokującego nudności.

  • Unikaj potraw, które podrażniają żołądek

Mając tendencję do mdłości, unikaj wszelkich tłustych i pikantnych potraw. Takie dania podrażniają lub nadmiernie obciążają żołądek.

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Staraj się wypijać odpowiednią ilość płynów – nawet 2,5 l dziennie. Pijąc niewielkimi porcjami, osłabisz odruch wymiotny i jednocześnie zapobiegniesz odwodnieniu.

Postaw przede wszystkim na wodę. Świetnie sprawdzi się także herbatka imbirowa, która wykazuje działanie przeciwwymiotne. Unikaj zaś słodzonych napojów gazowanych.

Mdłości w ciąży to typowa dolegliwość. Jeśli jednak uskarżasz się na wymioty i tracisz na wadze, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Taki stan może prowadzić do odwodnienia, dlatego nie można go lekceważyć.