Jakie preparaty na trawienie przyjmować, by uniknąć problemów z układem pokarmowym? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie preparaty na trawienie przyjmować, by uniknąć problemów z układem pokarmowym?

Jakie preparaty na trawienie przyjmować, by uniknąć problemów z układem pokarmowym?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Problemy trawienne – wzdęcia, gazy, bóle brzucha, zaburzenia oddawania stolca – są coraz częściej diagnozowane u osób w różnym przedziale wiekowym. Zwykle stanowią one konsekwencję niewłaściwego stylu życia – niezdrowej diety, braku ruchu, narażenia na sytuacje stresogenne. Niekiedy problemy trawienne mogą towarzyszyć różnym chorobom, w tym m.in. cukrzycy czy niedoczynności tarczycy. Jak sobie z nimi poradzić, jakie preparaty stosować w celu poprawy funkcjonowania układu pokarmowego?

Problemy z trawieniem – skąd się biorą?

Pod pojęciem problemów trawiennych kryją się różnego rodzaju dolegliwości, które są związane z trawieniem, czyli złożonym procesem mającym na celu m.in. przyswojenie substancji odżywczych przez organizm. Mimo, iż w dużej mierze rozgrywa się ono w układzie pokarmowym, to jego poprawne funkcjonowanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym również niezwiązanych stricte z żywieniem1. Problemy trawienne mogą przyjmować postać: bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, wzdęć, nadmiernego gromadzenia się gazów, problemów z wypróżnianiem (biegunek lub zatwardzeń), itp.

Zwykle Problemy z trawieniem mogą wynikać z naszego stylu życia – niewłaściwej diety, rozregulowania rytmu dnia, braku stałych pór przyjmowania posiłków, braku aktywności fizycznej, nadmiernego stresu, niespożywania wystarczającej ilości płynów, itp. .2

Nie bez powodu jelita określa się mianem „drugiego mózgu” naszego organizmu – w naszych jelitach znajdują się komórki nerwowe, które – za sprawą złożonych procesów – odbierają różne komunikaty od mózgu. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że nasz stan psychiczny może przekładać się na problemy trawienne. Na funkcjonowanie układu pokarmowego negatywnie oddziałuje stres, brak snu, zaburzenia lękowo-nerwicowe, a także niektóre choroby (w tym m.in. depresja)3.

Problemy trawienne mogą również towarzyszyć różnym chorobom układu pokarmowego, w tym m.in. syndromowi leniwych jelit, zespołowi jelita drażliwego, SIBO, nieswoistym zapaleniom jelit, rakowi jelita grubego, itp..

Jak przeciwdziałać problemom z trawieniem?

Podstawą w zapobieganiu problemom trawiennym jest dbałość o styl życia – należy zdrowo się odżywiać, włączyć do swojego życia aktywność fizyczną oraz unikać sytuacji stresogennych:

  1. Dieta: do swojego codziennego jadłospisu warto włączyć produkty bogate w błonnik, czyli m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych. Dobrym pomysłem jest także spożywanie tzw. naturalnych probiotyków, czyli kiszonek i sfermentowanych napojów mlecznych. Nie należy zapominać również o przyjmowaniu płynów – najlepiej w postaci wody niegazowanej, ale również herbaty (słabej, bez cukru) czy też soków owocowych bądź warzywnych[1].
  2. Aktywność fizyczna: umiarkowana sprzyja procesom odpowiadającym za trawienie (m.in. zwiększając liczbę bakterii jelitowych)[2]. Ponadto siedzący tryb życia nie jest dobry dla naszych jelit, gdyż są one ściśnięte w jamie brzusznej, co negatywnie wpływa na ich pracę. Wybierając aktywność fizyczną „dobrą” dla naszego układu trawiennego, warto postawić na ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, a także ćwiczenia wykonywane w pozycji wyprostowanej (np. jogging)[3].
  3. Unikanie sytuacji stresogennych: istnieją badania, które z dużym prawdopodobieństwem potwierdzają negatywny wpływ stresu na naszą mikroflorę jelitową. Za tą tezą przemawia również fakt, że u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit lekarze z powodzeniem stosują niektóre leki antydepresyjne.[4]. Dlatego chcąc przeciwdziałać problemom jelitowym, warto ograniczyć sytuacje stresogenne bądź znaleźć skuteczne metody radzenia sobie z nimi.

Jakie preparaty na trawienie przyjmować?

Jeśli zmagamy się z problemami trawiennymi, możemy dodatkowo wspomóc się preparatami ziołowymi[5]. Warto szukać preparatów zawierających wyciągi roślinne, jak np. suplement diety Ulgix Trawienie Plus, w którego składzie możemy znaleźć:

  • wyciąg z karczocha, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, a także wspiera procesy trawienia lipidów i reguluje poziom cholesterolu,
  • wyciąg z mięty pieprzowej, który wspiera pracę żołądka,
  • wyciąg z kopru włoskiego, który zmniejsza uczucie pełności po posiłku oraz wspiera detoksykację organizmu[6].
  • cytryniec chiński, który działa korzystnie na wątrobę.

Ulgix Trawienie Plus przynosi ulgę przy problemach trawiennych – nie należy jednak przy tym pomijać roli odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Bibliografia

[1] Jak pobudzić jelita do pracy? 5 produktów na leniwe jelita: https://www.medme.pl/artykuly/5-najlepszych-produktow-na-pobudzenie-jelit,66879.html  [dostęp 15.01].

[2] Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit? https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta--Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/ [dostęp 15.01].

[3] Konopecka Katarzyna, 10 rzeczy, za które pokochają cię Twoje jelita. Zadbaj o nie, zanim zaczną strajkować: https://www.hellozdrowie.pl/artykul-10-rzeczy-za-ktore-pokochaja-cie-twoje-jelita/#pij-jak-wielblad [dostęp 15.01]. 

[4] Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit? https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta--Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/ [dostęp 15.01].

[5] Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia? https://www.apteka-leki.pl/blog/domowe-sposoby-na-wzdecia-jak-zapobiegac-i-zwalczac-wzdecia/ [dostęp 15.01].

[6] Ulotka dołączona do opakowania Ulgix Trawienie Plus.