Jaka woda dla niemowlaka do picia? Ile i od kiedy podawać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jaka woda dla niemowlaka do picia? Ile i od kiedy podawać?

Jaka woda dla niemowlaka do picia? Ile i od kiedy podawać?

Autor zdjęcia/źródło: Jaka woda dla niemowlaka do picia @ freepik.com/javi_indi

Rozpoczęły się upalne dni nie zapominaj więc podawać dziecku wody. Jaka woda dla niemowlaka do picia będzie najlepsza i od kiedy zacząć ją podawać?

Aby ugasić pragnienie zarówno dzieci, jak i dorośli powinni sięgać po czystą wodę bez dodatku soku, cukru czy słodzików. Woda stanowi aż 80 proc. ciała niemowlaka jest więc niezbędna do życia i należy ją stale uzupełniać podając dziecku jak najczęściej wodę do picia. Dbaj o to zwłaszcza w czasie upałów, gdy dziecko traci duże ilości wody w czasie pocenia się, mimo że zwykle tego nie widać. Malucha już od początku przyzwyczajaj do zaspokajania pragnienia właśnie wodą, abyś później nie miała z tym problemów.

Jaka woda dla niemowlaka – ile wody dziennie

Podawanie wody dziecku zależy od rodzaju karmienia:

  • niemowlę karmione piersią nie musi być dopajane wodą ani innymi płynami, w mleku mamy dostaje wystarczającą i dostosowaną do jego potrzeb ilość płynów,
  • niemowlę karmione butelką – 1/5 porcji mleka, jaką zjada w ciągu dnia,
  • niemowlę jedzące już stałe pokarmy – 400 ml wody dziennie.

Ilości te podane są dla samej wody, nie wliczają się w to inne płyny spożywane w ciągu dnia: zupki, herbatki, mleko modyfikowane czy soki owocowe.

Jaka woda dla niemowlaka? – z kranu

Niektóre mamy zapewne wzdrygną się na samą myśl o podaniu dziecku wody z kranu jednak niesłusznie. Woda kranowa obecnie jest bardzo dobrej jakości, ponieważ jest oczyszczana i uzdatniana oraz przechodzi liczne kontrole zanim do nas dotrze. Faktem jednak jest, że woda ta badana jest w stacji uzdatniana, a zanim do nas dotrze musi jeszcze przepłynąć kilometrami rur, w których mogą znajdować się metale ciężkie. Dlatego jeśli chcesz używać kranówki dla niemowlęcia to filtruj ją za pomocą filtrów montowanych na rury, nakranowych lub dzbanków filtrujących. Po przefiltrowaniu wody pamiętaj, że musisz ją jeszcze przegotować.

Niemowlęta zawsze powinny pić ostudzoną wodę przegotowaną, zarówno kranową jak i butelkowaną.

Używając wody z kranu dla dziecka trzeba też wziąć pod uwagę wiele korzyści jakie to przynosi. Dzięki używaniu kranówki można zaoszczędzić sobie nie tylko pieniędzy, ale też czasu i trudu, bo taka woda w butelce może i kosztuje niewiele, ale kupując większe ilości nazbiera się spora suma. Dodatkowo sporo waży i zajmuje dużo miejsca, a wiadomo, że na zakupy nie chodzisz jedynie po samą wodę, a kranówkę masz zawsze pod ręką. Pijąc wodę z kranu dbasz również o środowisko, bo nie produkujesz dużej ilości plastikowych śmieci.

Jaka woda dla niemowlaka? – butelkowana

Jeśli zdecydujesz się na butelkowaną wodę dla niemowlaka pamiętaj, że powinna ona być niegazowana, niskozmineralizowana i niskosodowa. Niemowlęta mają bowiem jeszcze na tyle niedojrzały organizm, że ich nerki nie są w stanie przefiltrować wody, która zawiera zbyt duże ilości minerałów. Dlatego jeśli kupujesz wodę dla niemowlaka w sklepie wybieraj źródlaną, a nie mineralną.

Woda butelkowana dla niemowlęcia powinna być niegazowana, niskozmineralizowana i niskosodowa oznacza to, że zawartość składników mineralnych nie może przekraczać 500 mg/l, a zawartość sodu wynosi <10 mg/l.

Dla dziecka kupuj wodę w małych butelkach, ponieważ po otwarciu powinna ona być przechowywana w lodówce i zużyta w ciągu 48 godzin. Gdy stoi tam dłużej powinnaś ją wylać, ponieważ mogą namnażać się w niej bakterie.

Kupując wodę dla niemowlaka czytaj dokładnie etykiety, ponieważ nie każda woda źródlana nadaje się dla niemowląt. Niektóre z nich mogą pić dzieci dopiero po 1. lub 3. roku życia i taką informację powinnaś znaleźć na etykiecie butelki. Wybieraj wodę z etykietą opatrzoną następującymi informacjami:

  • źródło pochodzenia wody np. ujęcie nr S-4,
  • termin ważności,
  • certyfikaty np. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i dziecka lub atest Państwowego Zakładu Higieny.

ZOBACZ TAKŻE:

Jaka woda dla niemowlaka do mleka - kranówka czy mineralna?>>

Od kiedy truskawki dla dziecka? Owoce sezonowe w diecie niemowlaka>>