Jak założyć dziecku IKP – KROK po KROKU - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak założyć dziecku IKP – KROK po KROKU

Jak założyć dziecku IKP – KROK po KROKU

IKP dla dziecka jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jak je założyć? Radzimy krok po kroku.

Internetowe Konto Pacjenta daje sporo możliwości, jeśli korzysta się z państwowej służby zdrowia. IKP to portal Ministerstwa Zdrowia, który daje nam dostęp do naszych danych medycznych i pomaga nimi zarządzać.

IKP - jakie daje możliwości? Jak się logować?

Na IKP możemy sprawdzić recepty i przepisane leki - zarówno swoje, jak i dziecka. A także  wystawione skierowania, skierowania na szczepienia, czy też wizyty i leczenie, jakie podjęliśmy. Poprzez IKP mamy też możliwość zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia kogoś do odbioru recept lub wglądu do dokumentacji medycznej. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, również możesz zamówić na nie e-receptę poprzez IKP.

Do logowania będzie Ci potrzebny Proofil Zaufany  lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Logowanie do IKP jest możliwe także przez swój bank. IKP dla dziecka jest przypisane do konta rodzina, zobacz, jak je założyć.

Jak założyć dziecku IKP? To jest proste

Czy dziecko może mieć IKP? Tak, pod warunkiem, że ma PESEL. Rodzice zgłaszają jego narodziny do Urzędu Stanu Cywilnego, a Kierownik urzędu przekazuje zgłaszającemu rodzicowi numer PESEL dla dziecka. Jak założyć dziecku IKP?Gdy logujemy się na  swoje IKP, w zakładce „Dzieci” (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP, w prawym dolnym rogu - „Uprawnienia”), mamy dane dziecka. Po kliknięciu na to pole przechodzimy do profilu dziecka w IKP i możemy z niego korzystać na podobnych zasadach, jak u siebie.

Dane dziecka widzą rodzice, którzy zgłaszali dziecko do ubezpieczenia ZUS. Pojawią się tam dane dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Na IKP dziecka możemy wykonać te same operacje, co na naszym.

Natomiast dziecko, które skończyło 16 lat może się samo logować do swojego konta IKP. Jednakże dziecko w wieku 16-17 lat jest w świetle prawa osobą małoletnią, która ma dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia, dlatego ma możliwość zalogowania z ograniczoną listą funkcjonalności. 

CZYTAJ TEŻ >> Zapalenie ucha u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie