Opublikowany przez: fenrill 2014-09-30 10:10:50
To oczywiste, ze dostęp do Internetu pomaga w nauce oraz niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, ale warto zdawać sobie sprawę także z zagrożeń, czyhających na dzieci w różnym wieku. Poniżej prezentujemy przykłady najbardziej typowych sytuacji, na które uczulamy wszystkich odpowiedzialnych rodziców, dodając do nich krótkie porady.
#1 Niebezpieczne treści w sieci
W Internecie można znaleźć wszystko – szczególnie, jeśli nie stosujemy żadnych filtrów dostępu i uprawnień dla najmłodszych użytkowników. Przemoc, pornografia, agresja – czasami kilka nieopatrznych kliknięć wystarczy by dotrzeć do zdjęć bądź filmów z takimi treściami, przy czym warto pamiętać, że nawet przypadkowe zapoznanie się z tego typu materiałem może zostawić nieodwracalny ślad w psychice kilkuletniego czy nastoletniego dziecka.
Porada: Odkrywaj Internet razem z maluchem – podając za poradnikiem opublikowanym na stronie Policja.pl: ,,Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.”
#2 Publikowanie prywatnych materiałów
W sieci bardzo często dochodzi do naruszenia ochrony wizerunku dzieci i to przeważnie w wyniku braku przezorności rodziców. To zrozumiałe, że w realiach wszechobecnych portali społecznościowych wrzucanie prywatnych zdjęć wydaje się czymś naturalnym, ale fakty są takie, że plik raz udostępniony na zewnętrznym serwerze nie jest już w pełni pod naszą kontrolą. Najbardziej pesymistyczny wariant to rozprzestrzenienie się w sieci, np. fotografii, wykorzystanie jej w tzw. MEM-ach czy trafienie do zasobów pedofili, którzy niejednokrotnie organizują się w grupy, wymieniają materiałami, przerabiają je i dystrybuują dalej. Poza tym, pamiętajmy, że nasze dziecko w końcu stanie się dorosłym człowiekiem, który niekoniecznie musi być zadowolony z obecności intymnych zdjęć i filmów ze swojego dzieciństwa np. na Facebooku, Youtubie lub innym serwisie o ogromnym zasięgu.
Porada: ,,Udostępniając wrażliwe materiały rodzinie bądź znajomym warto korzystać z narzędzi oraz platform, które umożliwiają nadawanie dostępu wybranym odbiorcom i prowadzą politykę prywatności podporządkowaną bezpieczeństwu użytkowników. Rodzic powinien mieć pełną kontrolę nad publikowanymi materiałami, ich udostępnianiu oraz usunięciu” – mówi Kuba Magierowski, współautor bezpiecznego portalu dla rodziców ministrefa.pl.
#3 Interakcja z obcymi
Media społecznościowe i czaty na żywo w przekonaniu niedoświadczonego użytkownika mogą dawać poczucie anonimowości. To z kolei sprzyja nawiązywaniu kontaktu z osobami niekoniecznie mającymi dobre intencje. Niestety, wiele nastoletnich dzieci zostało w ten sposób uwikłanych w niebezpieczne znajomości z ludźmi, dla których Internet dosłownie jest siecią na ofiary.
Porada: Nie krępuj się kontrolować i decydować jakie stronie Twoje dziecko może odwiedzać, a których nie. Tłumaczenie dzieciom, żeby nie wchodziły do samochodu obcego uchodzi za coś oczywistego – na tej samej zasadzie należy podchodzić do sfery wirtualnej.
#4 Samodzielne i krytyczne użytkowanie Internetu
Sieć aż roi się od bezwartościowych, kłamliwych informacji, nawet dorośli bardzo łatwo wpadają tu w rozmaite pułapki jak np. klikanie w zawirusowanie linki, nieświadome akceptowanie płatny SMS’ów i wiele innych tego typu. Mały internauta tym bardziej może naiwnie zarejestrować się w niepożądanym miejscu, dać się oszukać lub zostać wprowadzony w błąd.
Porada: Najlepszym sposobem przeciwdziałania w takiej sytuacji jest edukowanie dzieci jak inteligentnie korzystać z sieci i omijać typowe śmieci. Sęk w tym, że czasem sami dorośli nie potrafią skutecznie tego robić, dlatego warto też we własnym zakresie podnieść poziom wiedzy. Ponadto, rozsądne jest zastosowanie dobrego oprogramowania antywirusowego oraz innych aplikacji służących m.in. do blokowania napastliwych reklam lub ostrzegających przed podejrzanymi stronami www.
Kampanie społeczne na rzecz e-bezpieczeństwa dzieci
Na polu promocji świadomości na temat internetowych zagrożeń dla dzieci szczególnie aktywnie działa Fundacja Dzieci Niczyje, która zorganizowała do tej pory kilka kampanii społecznych, m.in. ,,Pomyśl zanim wrzucisz” czy ,,Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”.
,,Wciąż nie przepracowano w sposób naukowy problemu zagrożeń dla dzieci w cyberprzestrzeni, dlatego trudno precyzyjnie ocenić skalę tych zjawisk. Łatwo jednak ocenić jak dużą rolę pełni e-sfera w życiu współczesnej rodziny, nie należy więc lekceważyć tych kwestii, lecz podjąć wysiłek by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo” – komentuje Kuba Magierowski z portalu ministrefa.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.