Jak wybrać fizjoterapeutę dla niemowlaka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wybrać fizjoterapeutę dla niemowlaka

Jak wybrać fizjoterapeutę dla niemowlaka

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Fizjoterapia dziecięca to nie tylko cotygodniowe ćwiczenia w gabinecie. To także kontrola rozwoju dziecka i jego umiejętności ruchowych. Jak wybrać fizjoterapeutę dla niemowlaka? Podpowiadamy!

Czy fizjoterapeuta to lekarz?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, ale zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoba taka nie jest lekarzem. Jest to jednak pracownik medyczny pierwszego kontaktu uprawniony do diagnozy i leczenia opartego o wiedzę i metody z zakresu fizjoterapii. Co więcej, fizjoterapeuta ma prawo wglądu w dokumentację medyczną swoich pacjentów. Niemniej jednak jest to specjalista bez tytułu lekarza.

Fizjoterapeuta dzieci - czym się zajmuje?

Jak utarło się powszechnie, fizjoterapia to dziedzina zajmująca się szeroko pojętymi możliwościami ruchowymi człowieka. W przypadku dzieci, fizjoterapeuta ocenia przede wszystkim ogólny rozwój fizyczny dzieci i ich możliwości ruchowe. Jest on więc w stanie ocenić i zdiagnozować zaburzenia ruchu, problemy mięśniowo-szkieletowe, a także opóźnienia rozwojowe. Wśród metod stosowanych przez fizjoterapeutów znajdują się m.in.:

  • NDT-Bobath
  • metoda Integracji Sensorycznej
  • PNF
  • Kinesiotaping.

Z jakimi schorzeniami iść do fizjoterapeuty?

W związku z powyższym, do fizjoterapeuty mogą udać się zarówno rodzice, którzy zauważają u swoich pociech niepokojące obawy, ale również tacy, którzy chcą upewnić się, że rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo. Zakres usług proponowanych przez fizjoterapeutów dziecięcych jest szeroki, a wśród nich wymienić można:

  • budowanie prawidłowych nawyków
  • nauka bezpiecznej pielęgnacji, podnoszenia, noszenia i układania niemowląt
  • stymulowanie rozwoju ruchowego
  • diagnoza zaburzeń ruchowych, wad postawy
  • ocena rozwoju i diagnoza nieprawidłowości rozwojowych.

Do fizjoterapeuty należy też udać się z dzieckiem, u którego zdiagnozowano choroby przewlekłe, schorzenia neurologiczne, zaburzenia ruchowe i nieprawidłowy rozwój. Tylko szybka interwencja warunkuje możliwość prawidłowego rozwoju. Niemniej jednak, jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie, zabierz swoje dziecko na kontrolę, jeżeli masz choćby cień wątpliwości co do jego rozwoju. Czasem wystarczy jedna wizyta w gabinecie i regularne ćwiczenia w domu. Nie zawsze fizjoterapia musi oznaczać cotygodniowe godzinne sesje w gabinecie. Na taką wizytę możesz się umówić np. w ośrodku terapeutycznym Promyk w Warszawie ul. Odolańska 10 (https://gabinetpromyk.eu/).

Fizjoterapeuta dla niemowlaka - jak wybrać?

Wybór fizjoterapeuty nie jest łatwy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie hasło, a uzyskamy bogatą listę osób zajmujących się tą dziedziną. Jak więc wybrać najlepszego fizjoterapeutę dla niemowlaka? Po pierwsze sprawdź poziom wykształcenia takiej osoby oraz ewentualne dodatkowe szkolenia, jakie odbyła i certyfikaty, jakie uzyskała. Warto postawić na kogoś, kto ma dużą wiedzę i doświadczenie, szczególnie jeśli dziecko ma szereg poważnych schorzeń.

Po drugie zerknij na oceny i opinie o wybranym fizjoterapeucie. W internecie i na forach internetowych z łatwością odszukasz takie informacje, a mogą one być przydatne. Rodzice maluchów często dzielą się swoimi spostrzeżeniami po wizycie, zarówno tymi negatywnymi, ostrzegającymi, jak i pozytywnymi, zachęcającymi do wizyty.

Na koniec, jeśli masz w najbliższym otoczeniu rodziców, którzy taką wizytę mają już za sobą, pójdź za ich radą i skorzystaj z tak zwanej "poczty pantoflowej". Być może Twoja siostra, koleżanka z pracy lub osoby z zaufanej grupy FB mogą polecić sprawdzonego fizjoterapeutę w Twojej okolicy.