Jak utulić maluszka do snu? NIEZAWODNE METODY! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak utulić maluszka do snu? NIEZAWODNE METODY!

Jak utulić maluszka do snu? NIEZAWODNE METODY!

Autor zdjęcia/źródło: Niemowlę płacze przez sen@pixabay.com

Gdy niemowlę płacze przez sen nie musimy się tym zamartwiać. Nie ma w tym nic niepokojącego, że maluch podczas snu płacze, gwałtownie się rusza, robi dziwne mini a nawet chrapie. Wszystkie te zachowania wynikają z fazy snu REM lub są odruchami pierwotnymi.

Niemowlę  przechodzi takie same fazy snu jak dorośli. Faza REM oznacza sen  lekki podczas którego śnimy, oczy poruszają się szybko tan i z powrotem. U niemowlaków połowa z 16 godzin snu to faza REM podczas której malec może popłakiwać, niespokojnie oddychać, śmiać się i pomrukiwać. U starszego dziecka, które już mniej śpi, faza REM jest krótsza. Dlatego sen starszaka będzie spokojniejszy.
Faza REM dzieli się na cztery etapy:
1. senność i drzemanie,
2. lekki sen, kiedy dziecko się porusza i może się wystraszyć, gdy usłyszy głośny dźwięk,
3. głęboki sen, kiedy niemowlę jest spokojne  i nie porusza się,
4. bardzo głęboki sen.
Niemowlę wchodzi w etap pierwszy na początku usypiania, następnie przechodzi do etapu drugiego, potem trzeciego i czwartego, a następnie z powrotem do trzeciego, drugiego, potem wchodzi w fazę REM. Cykle te mogą występować kilka razy podczas snu.


Niemowlę płacze przez sen
System neurologiczny noworodków jest słabo wykształcony. Gdy w pierwszym roku życia dziecko często płacze i jest zdenerwowane należy je uspokajać. Jeśli jednak maluszek jedynie popłakuje najlepiej zostawić go w spokoju. Większość niemowląt potrzebuje czasu, aby zacząć odróżniać dobę od nocy a co za tym idzie aktywność od odpoczynku. Warto spróbować pomóc maluszkowi w poznawaniu świata. Jak to zrobić?

  • Zastosujmy wyciszające rytuały jak wieczorna kąpiel,  kołysanka, gaszenie światła, karmienie i przytulanie. Dzieci bardzo lubią stały rytm dnia i z czasem zaczynają zasypiać bez problemu.
  • Dajmy dziecku odpowiedniej wielkości posiłek. Nie może on być za mały, gdyż głodne dziecko obudzi się w nocy, z kolei za obfity może zakończyć się przykrymi nocnymi dolegliwościami.
  • Wywietrzmy dobrze pokój w którym dziecko będzie spało. Załóżmy miękkie i luźne ubranko dobrze dobrane do temperatury.
  • Malec powinien mieć zapewnioną bliskość rodziców. Część jego nocnych pobudek spowodowana jest tęsknotą. Uspokaja go ssanie piersi. Jeśli maluch często się budzi i płacze, śpijmy z nim w jednym pokoju. Gdy będzie czuł bliskość mamy i taty jego sen będzie spokojny.
  • Gdy malec nagle w środku nocy zechce się bawić lub dostać swoją ulubioną kaszkę, powinniśmy mu konsekwentnie odmówić. Uspokójmy malucha przytulając go i łagodnie uspokajając.
  • Bujanie i kołysanie dziecka wpływa na niego uspokajająco. Jednak dziecko szybko się do tego przyzwyczaja i nie potrafi bez tego zasnąć.
  • Jeśli ograniczymy spanie w ciągu dnia, mamy szansę, że dziecko prześpi całą noc. Nie możemy jednak odmawiać snu dziecku, gdy widzimy, że jest wyczerpane.
  • Smoczek dajemy dziecku tylko w ostateczności.
  • Gdy dziecko w nocy płacze musimy zareagować. Brak naszej reakcji jest rzeczą okrutną wobec dziecka. Długotrwały płacz to dla dziecka utrzymujący się stres, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dziecko nie chce spać - jak mu pomóc?>>

Usypianie niemowlaka i starszego dziecka - SPRAWDZONE METODY>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    u mnie smoczek tylko pomagał!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Oj ciężko czasem było.. gdybym wiedziała wtedy o dzieciach tyle co teraz wiem..
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    moj synek tylko do spania uzywa smoczka ;)