Jak uczyć dzieci, angażując emocje - czyli nauka przez zabawę - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak uczyć dzieci, angażując emocje - czyli nauka przez zabawę

Jak uczyć dzieci, angażując emocje - czyli nauka przez zabawę

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Zabawa jest jedną z najistotniejszych aktywności każdego człowieka w okresie dzieciństwa. Dzięki swobodzie w wyrażaniu swoich emocji oraz myśli dziecko przekazuje swoje wyobrażenia o świecie. Nauka poprzez zabawę jest niezwykle istotną formą spędzania wolnego czasu z rodzicami, którzy to mają wówczas okazję okazać swej pociesze bliskość, akceptację, miłość oraz zaangażowanie.

Zabawa może przebiegać w zróżnicowany sposób. Dziecko może bawić się swobodnie, pozwalając sobie wówczas na pełną fantazję, a ponadto to rodzic może zaproponować maluchowi ciekawy sposób bawienia się. Zabawa w ogromny sposób przyczynia się do rozwoju intelektualnego dziecka, gdyż każda z nich uczy go nowych umiejętności. Zatem nauka poprzez zabawę to niezła frajda oraz angażowanie emocji. A gdy w grę wchodzą poszczególne emocję, wówczas dziecko szybciej się uczy.

Nauka poprzez zabawę jest zatem świetną okazją do przyswajania nowej wiedzy oraz istotnych umiejętności.

Ruch, a zdobywanie nowych umiejętności

Zabawy ruchowe są lubiane przez przedszkolaków, bowiem dzieci w tym wieku uwielbiają skakać, biegać, oraz poznawać świat poprzez dotykanie różnych przedmiotów Czasem maluchy potrafią zauważyć nawet najmniejszy szczegół taki jak: mrówka niosąca liść czy pyłek we włosach rówieśnika. Taki głód poznawczy może być zaspokojony właśnie przez swobodną zabawę. W związku z tym, każdy rodzic powinien czasem pozwalać swej pociesze doświadczać tego świata.

Emocje, a zabawa dziecka w grupie

Umiejętność bawienia się z rówieśnikami powinna być kształtowana już w najmłodszym wieku - przedszkolu czy na podwórku. Zabawa w grupie jest doskonałą nauką współpracy, która to stanowi podstawę uspołecznienia, radzenia sobie z konfliktami oraz osiągania kompromisów. W związku z tym dzieci powinny często grać w gry planszowe, bawić się w udawanie dorosłych czy budować piramidy z klocków. Bardzo przydatna jest też rywalizacja w postaci zbierania kolekcji naklejek, magnesów i innych przedmiotów.

Swoboda u dziecka, a wyzwalanie emocji

Niezwykle ważnymi aspektami zabawy jest rozwój empatii oraz inteligencji emocjonalnej. Zatem ważne jest, aby małe dzieci odgrywały poszczególne role oraz wczuwały się w inne osoby, bowiem wówczas rozwijają umiejętność rozumienia siebie oraz innych ludzi.

Nauka poprzez zabawęsprawia, że maluchy chętniej wyrażają swoje myśli czy odczucia. Niezwykle ważne jest, aby rodzic czasem pozwalał swemu dziecku na pełną swobodę podczas zabawy z innymi ludźmi. Każdy z nas jest indywidualnym modelem, z którego dzieci czerpią przykład. Wyrażanie emocji i bliskości w czasie zabawy z maluchem zawsze wpływa na stworzenie pozytywnych relacji.

Przestrzeń, a kreatywność maluchów

Nauka poprzez zabawę rozwija nie tylko umiejętności poznawcze i inteligencję emocjonalną lecz także pogłębia relacje międzyludzkie i wpływa pozytywnie na kreatywność malucha. Otóż twórczość jest mocno związana ze swobodą oraz zaangażowaniem własnych emocji. Gdy dzieci spędzają czas wolny na zabawie, wówczas ich fantazja nie zna granic.

Młody człowiek powinien mieć odpowiednią przestrzeń na kreatywność. Dzieci muszą się czasem pobrudzić, stworzyć domek z krzeseł, biegać po podwórku aby odkrywać to, co nowe i dotąd nieznane.