Po czym poznać, że niemowlę jest już gotowe na rozszerzanie diety?
Zanim rozpoczniesz rozszerzanie diety u swojego dziecka, powinnaś sprawdzić czy jest ono na pewno gotowe na poznanie smaku nowych produktów.
- Niemowlę powinno już samo siedzieć bez podparcia lub z lekkim podparciem.
- Maluszek wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi, które jedzą rodzice. Kiedy siedzicie przy stole i jecie obiad, dziecko wyciąga rączki w kierunku jedzenia. Jest to oznaka, że niemowlę jest gotowe, aby zjeść coś innego niż mleko.
- Dziecko nie ma odruchu wymiotnego, kiedy samo włoży sobie jakiś przedmiot do buzi.
- Niemowlę ma opanowany chwyt pensetowy co oznacza, że potrafi uchwycić przedmiot pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem.
- Bardzo ważne, aby dziecko potrafiło już żuć.
Początki rozszerzania diety u niemowląt
Młode mamy, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko, bardzo często nie są pewne jakie smaki powinny wprowadzić na samym początku. Pierwszym nowym produktem powinno być warzywo, następnie owoc, mięso, ryby i jajka. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od przygotowania dań jednoskładnikowych. Ziemniak, marchewka, cukinia, dynia, jabłko, banan - to właśnie z tymi produktami niemowlę powinno zapoznać się na początku.
Pamiętajcie, aby nowe produkty wprowadzać pojedynczo z zachowaniem 3 dniowego odstępu. Jeżeli dziecko byłoby uczulone na któryś z produktów, pozwoli Wam to na jego wychwycenie.
Jeśli niemowlę będzie tolerowało wszystkie nowe składniki, możecie zacząć przygotowywać pyszne przeciery wieloskładnikowe.
O jakiej porze dnia podawać posiłek?
Na samym początku, niemowlę powinno dostawać jeden posiłek dziennie. Najlepiej w okolicach godziny dwunastej, około 30 minut po karmieniu mlekiem. Dziecko nie czuje wtedy głodu, nie jest rozdrażnione, a wiec jest to zdecydowanie najlepsza pora na poznawanie nowych smaków. Niemowlę po ukończeniu 8 miesiąca powinno jeść minimum 2 posiłki dziennie, a po ukończeniu 9 miesiąca od 3 do 5 posiłków.
Czy rozszerzanie diety oznacza zmniejszenie karmień mlekiem mamy?
Nie należy zmniejszać ilości karmień mlekiem mamy. Niemowlęta dopiero uczą się trawić i przyswajać nowe pokarmy. Na początku rozszerzania diety, organizm dziecka przyswaja nowe produkty w zdecydowanie mniejszym stopniu w porównaniu do zapotrzebowania. Dlatego jeśli ograniczyłybyście karmienie mlekiem, dziecko mogłoby zbyt wolno przybierać na wadze.
Pamiętajcie! Mleko mamy do pierwszego roku życia jest podstawą żywienia dziecka.
Przygotowaliśmy dla Was pyszny przepis na placuszki bananowe, którymi mogą zajadać się dzieci po ukończeniu 9 miesiąca życia.
Składniki:
- 1 dojrzały banan
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- olej kokosowy
Wykonanie:
Banana, jajko i mąkę dokładnie blendujemy. Placuszki smażymy na rozgrzanej patelni z niewielkim dodatkiem oleju kokosowego.
Wszystkim maluszkom życzymy smacznego!
Jeśli Wasze dziecko skończyło już 6 miesięcy i zauważyłyście, że jest gotowe na rozszerzanie diety, nie zwlekajcie. Nowe potrawy, nowe smaki sprawią niemowlakom ogromną frajdę i przyjemność.