Wiele osób zimą skarży się na zimne dłonie. Niska temperatura powietrza nie sprzyja utrzymywaniu właściwej ciepłoty ciała. Organizm, zwłaszcza przy dużym wychłodzeniu, zużywa całą swoją energię na utrzymanie właściwej temperatury narządów wewnętrznych. Z tego powodu wzmożony transport krwi odbywa się głównie w obrębie klatki piersiowej i brzucha, a w kończynach dolnych i górnych zmniejsza się krążenie. Drobne naczynia krwionośne w dłoniach i stopach zwężają się i otrzymują mniejszą dawkę krwi, co powoduje dotkliwsze odczuwanie zimna i wychłodzenie. Skóra dłoni staje się zimna, blada i podatna na uszkodzenia.
„W okresie zimowym najlepiej zabezpieczać dłonie nosząc rękawiczki dostosowane do panującej temperatury na zewnątrz oraz z naturalnych materiałów. Znaczenie ma również nawilżanie skóry dłoni. Warto też robić gimnastykę dłoni oraz masaż, żeby poprawić krążenie krwi. Polecanym zabiegiem na dłonie podczas zimy jest zabieg parafinowy.” - radzi kosmetyczka Alicja Szymczakowska.
Zimne dłonie – zadbaj o utrzymanie ciepła
- Nie noś zbyt ciasnej biżuterii, bransoletek, zegarków – może to zmniejszać dopływ krwi do dłoni. Pamiętaj, że zapinając pasek od zegarka między nim a nadgarstkiem powinien zmieścić się palec.
- Ruszaj się, nie siedź zbyt długo w jednej pozycji – siedzenie czy stanie w jednej pozycji przyczynia się do zaburzenia przepływu krwi w kończynach, co skutkuje wychłodzeniem i uczuciem zimna. Jeśli czujesz, że np. podczas pracy przy komputerze zmarzły ci dłonie, oderwij się na chwilę i ogrzej dłonie jedna o drugą pocierając je o siebie lub zaciskaj je w pięści i rozluźniaj. Możesz wykonać też masaż masując dłonie od nadgarstków w stronę palców, to usprawni krążenie krwi. Ogrzej je też ciepłem własnego ciała wkładając np. pod pachy lub między uda.
- Nie pal - nikotyna wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych i utrudnia transport krwi do dłoni. Ten proces się kumuluje, gdy palisz na mrozie. Wtedy łatwo o odmrożenie dłoni.
- Rozgrzej się ciepłym napojem - unikaj alkoholu i kawy, napoje te wysuszają organizm i prowadzą do odwodnienia. Zamiast nich sięgnij po rozgrzewające herbaty lub gorącą czekoladę czy kakao. W ten sposób rozgrzejesz cały organizm, a dłonie dodatkowo ogrzeją się od ciepłego kubka.
Zimne dłonie – kosmetyczka radzi jak pielęgnować dłonie KROK PO KROKU
Odpowiednia pielęgnacja dłoni zimą, a zwłaszcza właściwe ich nawilżanie wpływa na utrzymanie ciepła dłoni zimą. Nawilżenie utrzymuje warstwę lipidową, która jest izolatorem przed nadmierną utratą wody i ciepła z dłoni.
„Zimą szczególnie trzeba nakładać kremy ochronne na dłonie. Pomagają one utrzymać właściwy poziom wody w dłoniach, odżywiają skórę oraz hamują utratę ciepła. Dłonie powinno kremować się przed każdym wyjściem na mróz. Najlepiej użyć tłustych kremów, które wspomagają naturalną warstwę skóry. W ten sposób chronimy się przed utratą ciepła i wody ze skóry dłoni. Dobrze działają kremy nawilżające, które zazwyczaj wchłaniają się dużo szybciej i łagodzą spierzchniętą i wysuszoną skórę dłoni. Najlepiej wybierać produkty, które zawierają glicerynę, olej parafinowy, alantoina lub kwas hialuronowy. Jeśli nie mamy akurat kremu do rąk możemy użyć też kremu do twarzy czy ciała.” - mówi kosmetyczka Alicja Szymczakowska.
Raz w tygodniu zrób peeling dłoni. Na rynku dostępne są specjalne peelingi do dłoni, ale można również do tej czynności użyć peelingów do twarzy czy ciała, które masz w domu. Można też zrobić peeling samodzielnie.
Peeling do dłoni
Składniki:
- łyżka cukry
- łyżka oliwy z oliwek, może to być również olej kokosowy, lniany lub oliwka dla dzieci
Wykonanie:
Te dwa składniki wymieszaj ze sobą, możesz dodać do nich olejek eteryczny, miód czy sok z cytryny, który rozjaśni przebarwienia. Powstałą mieszankę nałóż na dłonie i masuj okrężnymi ruchami przez kilka minut następnie zmyj peeling. Na tak przygotowane dłonie nałóż krem ochronny bądź maseczkę nawilżającą (odżywczą), która dodatkowo wpłynie pozytywnie na stan dłoni.
Zimne dłonie – jak wykonać nawilżający zabieg parafinowy?
W okresie zimowym warto skorzystać z zabiegów parafinowych. Taki zabieg można wykonać zarówno w salonie kosmetycznym, jak i samodzielnie w domu, wystarczy mieć parafinę kosmetyczną. Na rynku dostępne są urządzenia do rozpuszczania parafiny tak zwane parafiniarki, ale można też rozpuścić parafinę w garnku. Oczywiście trzeba sprawdzić czy parafina nie jest za ciepła, bo zbyt gorącą można poparzyć sobie dłonie. Zabieg jest prosty, wykonuje się go w następujący sposobów:
- Rozpuszczamy parafinę.
- Złuszczamy martwy naskórek np. domowym peelingiem.
- Nakładamy grubą warstwę kremu odżywczego, można też użyć serum bądź nałożyć maseczkę nawilżająco-odżywczą.
- Zanurzany dłonie w parafinie 3 krotnie. Następnie dłonie owijamy folią spożywczą, nakładamy rękawiczki jednorazowe bądź zwykłe torebki foliowe.
- Tak zabezpieczone dłonie wkładamy do rękawiczek frotowych bądź zawijamy w ręcznik, żeby parafina szybka nie straciła ciepła.
- Parafinę należy trzymać na dłoniach 15-20 min. Po tym czasie ściągamy parafinę (ściągamy ją wraz z folią).
Po zabiegu parafinowym dłonie będą wyraźnie nawilżone i odżywione. Pamiętaj, aby bezpośrednio po nim myć dłoni przez około pół godziny.
Za porady dziękuję kosmetyczce pani Alicji Szymczakowskiej, która wykonuje zabiegi parafinowe oraz manicure hybrydowy.