Ból zatok to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Towarzyszy jej ucisk u nasady nosa, katar, uczucie zatkanego nosa, wrażenie drapania w gardle, a niekiedy nawet podwyższona temperatura czy brak apetytu. A to wszystko przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Nic więc dziwnego, że szukasz skutecznego sposobu na złagodzenie dolegliwości, nim udasz się na wizytę do specjalisty. Jak sobie radzić z bólem zatok w domu? Sprawdź!
Ostre i przewlekłe bóle zatok. Jak je rozpoznać?
Zapalenie zatok to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Może ono obejmować jedną lub kilka zatok jednocześnie. Ostra postać choroby trwa nawet do 4 tygodni. Charakteryzuje się nieżytem nosa, gęstą żółtą bądź zieloną wydzieliną, bólem gardła, a nawet nasilającym się nocą kaszlem. Ostremu zapaleniu zatok towarzyszy też ból głowy i ucha, ucisk w okolicach oczu, nosa, policzków. Często występuje też gorączka, osłabiony węch, zmniejszone poczucie smaku, zmęczenie, a niekiedy nawet ból zęba.
Z kolei przewlekłe zapalenie zatok to stan chorobowy, który utrzymuje się przez co najmniej 12 tygodni. Typowymi jego objawami są: niedrożność nosa, ropna wydzielina, dolegliwości bólowe w obrębie twarzy oraz zaburzenia węchu. Przy przewlekłym zapaleniu zatok rzadko pojawia się stan podgorączkowy, osłabienie organizmu, kaszel czy bóle ucha.
Jeśli masz wątpliwości, czy to aby na pewno ból zatok, niezwłocznie udaj się do dobrego laryngologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i badanie, by ocenić, co Ci dolega. A w razie konieczności zleci dodatkowo RTG zatok.
Ile kosztuje konsultacja specjalisty? Wizyta u laryngologa w Warszawie lub innym większym mieście, to koszt około 200 zł.
Przyczyny bólu zatok
Zapalenie zatok to schorzenie o dość skomplikowanej etiologii. W większości przypadków chorobę powodują wirusy, ale niekiedy problemy z zatokami mogą być efektem alergii, powikłań infekcji dróg oddechowych, osłabionego układu odpornościowego lub powiększonych migdałków. Czasami zapalenie zatok wywołane jest częstym przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach. Innym razem może być skutkiem nadużywania kropli do nosa, prowadzących do długotrwałego nieżytu.
Przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane z kolei obecnością polipów w nosie, wadami pourazowymi czy skrzywioną przegrodą nosową. Często pojawia się także na skutek dysfunkcji anatomicznych takich, jak zbyt wąskie ujście zatok lub przerost małżowiny nosowej.
Skuteczne sposoby na ból zatok
Nie ma wątpliwości, że ból zatok jest bardzo uciążliwy. Zanim umówisz się na wizytę do specjalisty, wypróbuj domowe sposoby, które mogą przynieść Ci ulgę. Należą do nich:
- inhalacje i płukanie nosa solą fizjologiczną,
- picie dużej ilości płynów, które mają rozrzedzić wydzielinę,
- ciepłe okłady na zatoki, łagodzące dolegliwości bólowe,
- ziołowe napary z liści szałwii, mięty, lawendy lub ziela tymianku,
- aromaterapia z olejkami: eukaliptusowym, kamforowym, tymiankowym, majerankowym, lawendowym czy z mięty pieprzowej,
- maści rozgrzewające z eukaliptusem i kamforą,
- nawilżacz powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej,
- spanie z uniesioną głową – z dodatkową poduszką.
Dolegliwości bólowe możesz skutecznie złagodzić domowymi sposobami, lecz pamiętaj, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję o metodzie leczenia zapalenia zatok.