Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-11-21 11:58:54
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kryzys laktacyjny to moment, w którym dochodzi do zmniejszenia ilości pokarmu. Ma to jednak swoją przyczynę – w ten sposób organizm jeszcze lepiej dopasowuje się do zmieniających się potrzeb niemowlęcia. Warto bowiem pamiętać, że przez cały okres karmienia piersią różny jest skład i ilość mleka.
Zastanawiasz się, kiedy występuje kryzys laktacyjny? Ma to miejsce kilka razy przez cały okres karmienia piersią. I chociaż nierzadko występuje w różnym czasie, najczęściej pojawia się w 3. i 6. tygodniu życia malucha, a następnie w 3. i 4. miesiącu życia. Dlaczego akurat w tym okresie? Kryzys laktacyjny ma bowiem związek ze skokiem rozwojowym niemowlęcia.
Jeśli chodzi o kryzys laktacyjny, objawy są bardzo charakterystyczne. Nie da się przeoczyć symptomów, ponieważ w tym czasie:
W obliczu takich objawów wiele kobiet rezygnuje z karmienia naturalnego na rzecz podawania mleka modyfikowanego z butelki. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ etap ten minie samoistnie.
Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z kryzysem laktacyjnym? Na pewno nie możesz szybko się poddawać. Skorzystaj z poniższych sposobów, aby wspomóc produkcję mleka.
1. Przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej
Aby zażegnać kryzys laktacyjny, należy przystawiać dziecko do piersi tak często, jak jest to możliwe. Ssanie stymuluje przysadkę mózgową, która odpowiada za produkcję odpowiedniej ilości pokarmu. Nie rezygnuj nawet wtedy, gdy piersi wydają się puste i miękkie.
2. Karm także w nocy
Nie rezygnuj z karmienia nocnego, ponieważ odgrywa ono kluczową rolę w pobudzaniu laktacji. Między 3:00 a 4:00 stężenie prolaktyny jest najwyższe, a to właśnie m.in. ten hormon odpowiada za zwiększenie ilości produkowanego mleka.
3. Przestań się stresować
Stres nie jest Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ może hamować laktację. Nie jest to pożądane w okresie kryzysu laktacyjnego. Zrelaksuj się i nie myśl o tym, że organizm produkuje małą ilość mleka.
4. Skorzystaj z laktatora
Między karmieniami, aby jeszcze bardziej pobudzić laktację, możesz spróbować odciągać pokarm za pomocą laktatora. Skorzystaj przy tym z tzw. metody 7-5-3, która polega na odciąganiu pokarmu odpowiednio co 7, 5 i 3 minuty – naprzemiennie z każdej piersi.
Martwi Cię kryzys laktacyjny? Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym – specjalista rozwieje wątpliwości i pomoże uporać się z chwilowym zmniejszeniem ilości produkowanego pokarmu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.