Jak nauczyć dziecko zdrowych wyborów żywieniowych? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak nauczyć dziecko zdrowych wyborów żywieniowych?

Jak nauczyć dziecko zdrowych wyborów żywieniowych?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ryland Dean on Unsplash

To naprawdę jest możliwe, Jest kilka sposobów, które sprawią, że dziecko będzie wybierało zdrowe jedzenie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wielu rodziców ma kłopot z dietą swoich dzieci, a często na porządku dziennym są sytuacje, gdy dzieci marudzą i nie chcą jeść potrwa, czy produktów proponowanych przez rodzica. Dlatego warto w dzieciach od maleńkości tworzyć dobre nawyki żywieniowe, które sprawią, że maluchy będą wybierały zdrowe produkty, a ich dieta będzie zbilansowana. Jest kilka sposobów, które pomogą to zrealizować.

Jak nauczyć dziecko wybierać zdrowe jedzenie? Obserwacja i naśladowanie

Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladownictwo i obserwację, dlatego bardzo ważne jest, jaki my, rodzice, zaprezentujemy im stosunek do jedzenia i co będziemy wybierać. Jeśli na talerzu dziecka będą marchewki i owoce, a u nas ciastka i przekąski – naturalnym jest, że dziecko będzie chciało spróbować i jeść to, co je rodzic. A przy tym maluch widzi i wnioskuje, że skoro takie jedzenie wybiera mama czy tata, to jest ono na pewno właściwe. Starajmy się więc, aby cała rodzina jadała zdrowe posiłki i przekąski, wówczas dziecko w naturalny sposób będzie nabywało zdrowe nawyki żywieniowe.

To rodzic decyduje, co pojawia się na talerzu

Proponuj dziecku kolorowe i ładnie podane jedzenie, bo wtedy tez będzie dla niego ciekawsze i maluch chętnie je spróbuje. Starajcie się jeść posiłki wspólnie, tak, żeby dziecko widziało, że jesz to samo i w dodatku bardzo Ci smakuje. Zadbaj też, aby na co dzień dziecko miało dostęp do zdrowych przekąsek. Doskonale sprawdzą się porozstawiane w rożnych miejscach talerzyki ze zdrowymi przekąskami w przerwach od zabawy, po które maluch będzie sięgał automatycznie. Atrakcyjne będą pokrojone w cząstki jabłka i inne owoce, suszone owocowe i warzywne chipsy, daktyle, czy tez orzechy. Pamiętaj także, aby pomiędzy posiłkami głównymi były co najmniej 3 godziny przerwy, ponieważ wtedy dziecko ma szansę zgłodnieć i z chęcią zjeść posiłek.

Co dziecko pije? To ważne

Najlepsza do picia dla malucha będzie woda. Soczki również mogą się znaleźć w jego menu, ale najlepiej takie świeżo wyciskane, które będą naturalne i bez dodatkowej zawartości cukru. Zadbaj, aby dziecko miało dostęp do świeżej wody – czy to w bidonie, czy w kubeczku. Pamiętajcie także zabrać ja ze sobą na spacer czy plac zabaw. Ważne jest również ile wody pije dziecko, a można to obliczyć według prostego wzoru.

Wzory na obliczenie dziennego zapotrzebowania na płyny:

  • Dla osoby do 10kg zapotrzebowanie wynosi 100ml na każdy kilogram masy ciała

(10x100 ml= 1000 ml)

  • Dla osoby o masie ciała 10-20 kg zapotrzebowanie na płyny wynosi 1l +50ml na każdy kilogram ponad 10 kg

Czyli: dziecko ważące 15kg powinno wypijać 1l+50 ml x5= 1250 ml

 



CZYTAJ TEŻ >> Opieka na dziecko 2022 - jakie zmiany w przepisach?